1. dubna 2020

Za motýly 2/2020

Dnes vám chci ukázat, co jsem nafotil během své druhé letošní výpravy za motýly


Byla neděle 29.3.2020 a já měl po celotýdenním pracovním maratonu konečně volné odpoledne, které jsem hodlal strávit s rodinou na nějakém výletě do přírody. Bohužel počasí se rychle kazilo a tak jsem musel změnit plány a místo plánovaného toulání po Ždánickém lese jsem musel zvolil náhradní cíl. 
 Tím cílem bylo okolí Lutrštéku (toto poutní místo jsem představoval v článku, který najdete ZDE) poblíž Němčan u Slavkova u Brna. Je to další z mých oblíbených míst pro pozorování motýlů (především zdejší opuštěné louky,které postupně zarůstají) jehož výhodou je dobrá dostupnost autem a tím pádem časová nenáročnost. A přesně to bylo toho odpoledne potřeba.
 Než se úplně zatáhlo a zvedl se silný vítr, který přinesl i citelné ochlazení, měl jsem možnost pozorovat několik denních motýlů. Konkrétně se jednalo o babočky admirál, bílé C a paví oko.


Nejpočetnější zde byla skupina baboček bílé C, které jsem letos fotil poprvé, a proto se o nich chci trošku zmínit...

Babočka bílé C - Polygonia c-album
Tento motýl se svým oranžovo-hnědým zabarvením a nápadně vykrajovanými okraji křídel je rozšířen od pohoří Atlas v severní Africe, přes Evropu, Asii až po Japonsko. U nás je tento druh babočky rozšířený po celém území, hojnější bývá v rozsáhlejších lesích a vyhýbá se intenzívně obhospodařovaným oblastem.
Přezimující motýli se na jaře spáří a samice naklade vajíčka, z kterých se vyvinou dvě skupiny dospělců. Jedna skupina se vyvíjí pomalu a motýli se líhnou až koncem léta. Druhá skupina se naproti tomu vyvíjí daleko rychleji, motýli se líhnou už v květnu a červnu, rozmnoží se a druhá generace se přidává k první skupině. Letní pokolení má obvykle světlejší okrové zbarvení. Podzimní jedinci nejsou pohlavně vyzrálí a až do zimy pouze přijímají potravu. Na jaře po přezimování se spáří a koloběh může zase začít.

Babočka bílé C - Polygonia c-album 29.3.2020 na zarůstajících loukách u Němčan


Babočka bílé C dostala své jméno podle bílé skvrnky na tmavém rubu křídel, která připomíná právě to písmeno C.Dalším motýlím druhem, který jsem během onoho odpoledne pozoroval a letos poprvé nafotil, byla  babočka paví oko. I o ní uvádím pár informací....

Babočka paví oko - Inachis io
Patří k našim nejznámějším, nejrozšířenějším a nejhojnějším denním motýlům. Spatřit ji můžeme v lesích, na lesních světlinách, loukách, v parcích, zahradách,.... a to i ve velkých městech nebo třeba na horách do 2500 m n.m.
Velikostí patří k větším motýlům s rozpětím křídel 50-60 mm. Výskyt imág (dospělců) je celoroční, přezimují často ve sklepích, štolách, jeskyních, na půdách, v puklinách stromů a jiných chráněných místech. Motýli se páří na jaře a samičky pak kladou vajíčka na spodní stranu listů kopřiv. Z nich se potom vytváří dvě generace, přičemž první generace housenek se líhne v květnu až červnu a druhá v červenci a srpnu. Obě generace se v letních měsících překrývají.
Samci mají typicky vyčkávací párovací strategii (tzv. "perching"), přičemž v odpoledních hodinách hájí dočasná teritoria. Toto chování však nevykazují na podzim - v té době imága ještě nemají dostatečně vyvinuté pohlavní orgány a většinu času tráví příjmem potravy, sluněním se, migrací a vyhledáváním vhodných míst pro přezimování
Sameček i samička jsou stejně zbarvení. Samička bývá větší, má kratší a silnější zadeček. Pokud babočky odpočívají, tak mají svá křídla sklopená tak, že je vidět jejich spodní strana, která připomíná suchý list. Výrazné zbarvení svrchních křídel slouží motýlům k zastrašení nebo zmatení predátora.
Díky čtyřem velkým a nápadným skvrnám, které připomínají oči, si nelze tuto babočku splést s nějakým jiným druhem.

Babočka paví oko - Inachis io 29.3.2020 na zarůstajících loukách u NěmčanPoslední druh, který jsem to odpoledne pozoroval, byla babočka admirál. O té jsem letos psal už v článku Za motýly 1/2020 a tak dnes přidávám jen pořízenou fotografii. Jednu. Bohužel lepší záběr se mi pořídit nepodařilo...

Babočka admirál - Vanessa atalanta 29.3.2020 na zarůstajících loukách u Němčan


A to by bylo z této výpravy za motýly vše. Víc kloudných záběrů se mi bohužel pořídit nepodařilo, protože počasí se opravdu hodně zkazilo.

Situace posledních dní mě ale naučila se radovat i z maličkostí, takže i z takového slabého pozorování mám radost! Doufám, že se něco z toho líbilo i vám.P.S: pro úplnost uvádím počet sledovaných kusů, které zapisuji i do oficiální databáze výskytu motýlů v ČR :
Babočka bílé C - Polygonia c-album     6x
Babočka paví oko - Inachis io               4x
Babočka admirál - Vanessa atalanta      2x

12 komentářů:

 1. O babočce bílé C jsem nedávno slyšela v jednom zábavném kvízu, teď ji mohu i vidět, je krásná. No, stejně jako ostatní motýli, líbí se mi všechny. Patriku, a ty je umíš hlavně rozpoznat a to je super.
  Povedené fotky.
  Přeji fajn dny. D.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U baboček je to jednoduché,tam si na rozpoznání věřím. Horší to bude,až začnou modrásci,perleťovci,vřetenušky,.... I tak se na ně nemůžu dočkat!
   I tobě přeji poklidné dny!!!

   Smazat
 2. S tou databází o počtech a výskytu děláš opravdu záslužnou práci. Navíc nás potěšíš tou křehkou krásou. Krsáné fotky. Ať se daří. M.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky moc!
   Jen jsem spojil příjemné s užitečným. Mě to nic neudělá a třeba to k něčemu i bude

   Smazat
 3. Já zatím viděla jen dva motýly...a to ještě daleko předemnou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S oteplením,které má tento týden přijít, se to rozlétá všude. I u vás!

   Smazat
 4. Patriku, nádherné fotoúlovky.
  Hezký den. A.

  OdpovědětSmazat
 5. Krásné fotografie i super krásné popisy. Motýli mě také baví fotit. už jsem také viděla jak se nad loukou nahánějí, ale nebylo možné je nafotit. nechtěli nikde usednout...Přeji krásné dny a ať se daří...

  OdpovědětSmazat
 6. Nam poletoval po zahradě krásný žluťásek, ale neměla jsem sílu se za ním rozběhnout. Snad příště. A fotky jsou krásné. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu! Ten žluťásek byl určitě řešetlákový, protože v tu dobu ještě jiní nelétali

   Smazat