6. prosince 2013

Fotky z kraje Ústeckého

Dnes jsem dokončil přesun fotografií z Ústeckého kraje. Všechny jsou pořízené v roce 2006.
V galerii tedy najdete : Brtnický hrádek - zbytky hradu, Budyně nad Ohří - hrad, Česká Kamenice (Kamenický hrad) - zřícenina hradu, Děčín - Ovčí můstek,Pastýřská stěna,zámek, Děčínský Sněžník - rozhledna, Falkenštejn - zřícenina hradu, Hazmburk - zřícenina hradu, Chřibský hrádek - zbytky hradu, Krásný Buk (Schönbuch) - zřícenina hradu, Ostrý - zřícenina hradu, Říp - Rotunda sv.Jiří, Sokolí hnízdo - zámek, Šaunštejn - zřícenina hradu, Vrabinec - ruina pod hradem,zřícenina hradu • Brtnický hrádek - zbytky hradu
Zbytky skalního hrádku jsou dostupné po odbočce ze zeleně značené turistické trasy z Brtníků na Doubici. Byl obydlen pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století a nejspíš se jednalo o vojenský opěrný bod Berků z Dubé. Hrádek stával na dvou skalních blocích, které od sebe, ale také od přístupové cesty oddělovaly průrvy. Jako Loupežný zámek se objevuje na lesnické mapě z roku 1736.

 • Budyně nad Ohří - hrad
Původně pozdně gotický hrad. Při výbuchu prachárny v severovýchodní věži v r. 1551 hrad značně poškozen. Poté se mění v renesanční zámek. Za třicetileté války pobořen. V letech 1902-1911 došlo k romantizující obnově.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Česká Kamenice (Kamenický hrad) - zřícenina hradu
Hrad postaven nejspíš v l. 1427-30 Zikmundem z Vartemberka, naposledy zmíněn r. 1476. Za Salhausenů po r. 1515 opuštěn. Ještě r. 1639 dobyt a pobořen Švédy. Dochován zbytek obytné věže a obvodových hradeb.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Děčín - Ovčí můstek
Můstek přes Jílovský potok z roku 1561. Byl postaven díky Günterovi z Bünau, který chtěl rozšířit pastviny pro ovce. Most má neobvykle vysoké klenutí, které pravděpodobně mělo stavbu ochránit před povodní. Podle pověsti byl ale most takto postaven proto, aby přes něj nemohly jezdit povozy sedláků, kteří odmítli podílet se na jeho stavbě.
další foto ZDE

 • Děčín - Pastýřská stěna
Výletní restaurace s osmnáctimetrovou vyhlídkovou věží stojí na 150metrové skále u levého břehu řeky Labe. V 19. století se stala jedním z hlavních magnetů Děčína a získala pověst místa s nejkrásnějším výhledem na město. Vyhlídková restaurace Pastýřská stěna v Děčíně byla vždy dominantou města. Po skončení těžby pískovce na konci 19. století zde nejprve stával malý dřevěný hostinec, který roku 1905 nahradila romantická stavba "zámečku". Zlaté časy "Pastýřáku" však přerušila druhá světová válka, objekt byl sice otevřený, ale pomalu chátral. V 90. letech sice přišla nákladná oprava, díky které získala stavba až pohádkový charakter, ale zároveň od této doby, díky časté změně majitelů, již nikdy nebyla nastálo zpřístupněna rozhledna.
více foto ZDE

 • Děčín - zámek
Zámek přestavěný z někdejšího královského hradu. V roce 1511 získal renesanční ráz. Poničen za třicetileté války a poté v 18. století, kdy byl několikrát dobyt. Dnešní mohutný vzhled získal přestavbou v letech 1786-1782
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Děčínský Sněžník - rozhledna
Stolová hora Děčínský Sněžník (723 m n.m) se vypíná nad městem Děčín v panenské krajině Labských pískovců.
Na nejvyšším bodě hory byla roku 1864 postavena 33 m vysoká kamenná rozhledna. Po vystoupání 153 schodů se z ní otevře překrásný kruhový výhled na Českosaské Švýcarsko, Labské pískovce, Lužické hory, Krušné hory, České Středohoří s Milešovkou a údolí Labe s četnými stolovými horami v Německu. Za perfektní viditelnosti lze dohlédnout přes Ještěd dokonce až k Jizerským horám.
více foto ZDE

 • Falkenštejn - zřícenina hradu
Zbytky skalního hradu z 1. poloviny 14. století postaveného pravděpodobně hejtmanem Nice Hokakerem. Při obležení byl prý silně poškozen, ale nebyl dobyl. Poslední zprávy jsou z roku 1457, kdy byl ještě obydlen. Ze skalního hradu jež byl vystaven na vysoké skále se dochovalo několik neúplných tesaných místnůstek. Na místo je velmi špatný přístup.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Hazmburk - zřícenina hradu
Zříceniny hradu zal. v 2. pol. 13. stol. Lichtemburky, jiná teze mluví o původ. král. hradě. První zm. r. 1355, Jan Lucemburský jej prodává Z. Zajícovi z Valdeka. Ve 14. stol. hrad rozšířen. R. 1586 veden jako pustý. Nápadná dvojice zachovalých věží.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Chřibský hrádek - zbytky hradu
Skromné zbytky skalního hrádku založeného ke konci 13. století Michalovici na ochranu Lužické stezky. Zanikl již ve 14. století. Z tohoto hrádku se dochovala spodní část tesané místnosti, vršek a další stavení byly dřevěné
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Krásný Buk (Schönbuch) - zřícenina hradu
Hrad založený kolem r. 1265 pány z Michalovic při přemyslovské kolonizaci. Toto území směnou získal Jan Jindřich z Lipé. Hrad měl předhradí, plochu pro obytný dům a třípodlažní palác. Dnes zůstaly zbytky hradby a vyzděná válcová věž ve skalisku.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Ostrý - zřícenina hradu
Zřícenina hradu z pol. 13. stol. V letech 1278-83 hrad zastaven zemskému správci Otovi Braniborskému, později ho získali v léno páni z Michalovic, po nich Berkové z Dubé a Vartenberkové. R. 1445 hrad dobyt, později sídlo purkrabí. R. 1515 zpustl.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Říp - Rotunda sv.Jiří
Na hoře, pokládané tradičně za duchovní střed Čech, vznikla neznámo kdy dřevěná kaple, nahrazená po 1126 Soběslavem I. jako poděkování za vítězství nad Lotharem III. u Chlumce kamennou rotundou. V 19. stol. puristická úprava, rekonstrukce 1966-74.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Sokolí hnízdo - zámek
Zámeček se nachází v Národním parku České Švýcarsko u skalního mostu Pravčické brána (u obce Hřensko). Důvodem výstavby tohoto zámečku byla Pravčická brána, která lákala do oblasti mnoho turistů. Již od roku 1826 zde byl výčep umístěn v chatrči z dubové kůry, v roce 1881 byl nahrazen zámečkem Sokolí hnízdo. Ten byl postaven ve zcela zvláštní poloze - budí dojem, že je přilepen ke skále. Zámeček dali postavit zástupci šlechtického rodu Clary-Aldringenů - majitelé zdejšího panství. Sloužil pro ubytování významných hostů. Dodnes se v objektu dochovaly původní interiéry.
více foto ZDE

 • Šaunštejn - zřícenina hradu
Není přesně jasné, kdo byl zakladatelem hradu, pravděpodobně to byli Berkové někdy ve 14. století. Šauenštejn je šlechtickým hradem a je typickým představitelem skalního hradu. Hrad se stal po třicetileté válce útočištěm zběhů a lapků. Doba zániku hradu není známá.
více foto ZDE

 • Vrabinec - ruina pod hradem
Hospodářský dvůr při severní patě hradu byl obydlen až do poloviny 20. století, dnes je však, stejně jako hrad, pouhou zříceninou. Je třeba věnovat opatrnost v ruinách, které skýtají nebezpečí v podobě propadlých sklepních prostor.
více foto ZDE

 • Vrabinec - zřícenina hradu
V romantické poloze na pravém břehu Labe severně od Těchlovic se nachází výrazný čedičový skalní útvar, složený z několika samostatných sopouchů, které ze všech stran skýtají strhující pohled. Nepřístupná a dominantní poloha se stala na počátku 15. století důvodem k výstavbě hradu, který zde nechal vybudovat příslušník nižší šlechty Jan z Těchlovic. Doba existence hradu však nebyla příliš dlouhá, osudným se mu patrně stalo násilné vypálení v roce 1444.
více foto ZDE


To je z Ústeckého kraje vše, co se dalo zveřejnit.
Příště se podíváme na můj oblíbený kraj a to na Vysočinu.

17 komentářů:

 1. Když se tak dívám na ty skalní hrady tak mi zůstává rozum stát nad tím jak tpo stavěli....Na Házmburk z jednoho a na Říp z druhého kopce jsem se dívala když jsem byla v lázních Mšené. A na Budyni to bylo nějaké čtyři kilometry....no mylím že ti je jasné že jsem se na ní nepodívala. A i kdyby, neměla jsem tehdy sebou foťák. Dneska toho mpoc lituju ale ještě mne ta fotící mánie tenkrát nepostihla....a říkám si že to je hrozná škoda protože to tam bylo hodně zajímavé.

  OdpovědětVymazat
 2. [1]: Víš jak mrzí mě,že jsem dřív nefotil?Tolik navštívených míst a z některých jen jedna,dvě fotky.A v okolí tolik zajímavostí

  OdpovědětVymazat
 3. [2]:No co....alespoň nikoho z posedlosti nevraždíme....a je to posedlost krásná a užitečná

  OdpovědětVymazat
 4. Dnes u mě vede Sokolí hnízdo a pak mu šlape na paty Budyně a Hazmburk.

  OdpovědětVymazat
 5. [4]: To Tě zklamu,protože jižní Čechy jsem v digitální éře nenavštívil

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji za nádhernou procházku. Navštívila jsem s tebou místa, která jsem nestihla při své dovolené. A také děkuji za všechny komentáře na blogu. Trochu nám ty komentáře blbnou, ale v e-mailu jsem si je přečetla i k čemu patří, ale odpovídat už jaksi nemám sílu. Někdy se zobrazí a někdy ne a hlavně mi to píše, že komentář nemohl být přidán. Snad se to někdy opraví.

  OdpovědětVymazat
 7. [6]: S těmi komentáři to je peklo.Snažím se teď navštívit spřátelené blogy a dohnat tu dlouhou absenci,ale přidat někde komentář je nadlidský výkon

  OdpovědětVymazat
 8. Nádherné fotky! :) Krásná místa, a i když je nemám daleko, některé jsem ještě nenavštívila..Takže jsem moc ráda, že je vidím na tvých fotkách.

  OdpovědětVymazat
 9. Krásný Buk: místo spojené s mým dětstvím, s jarními i letními prázdninami. Pamatuju si, jak jsme do toho kopce lozívali a mívali přitom pocity čehosi tajemného...jakpak asi vypadal ten hrad, který tam kdysi stával a jakou měl historii...Byl tak blízko od rekreačního domu, kdysi bývalé pily, kde jsme tak rádi pobývali... Dnes je už v soukromých rukách a má název "Penzion Krásný Buk". Ale kdo ví, zda nezkrachovali, na internetu už letos není k nalezení...

  OdpovědětVymazat
 10. Inu, dnes je to asi obzvlášť zasekané, protože nejen, že se nezjevují komentáře... Ale zkusila jsem dnes na svém blogu zveřejnit další článek. Je k nalezení až po rozkliknutí rubriky "Zápisky špitální". Jestli to tak půjde dál, budu psát zatím asi jen do šuplíku.

  OdpovědětVymazat
 11. [7]: Díky za komentář,který se mě objevil až teď. Ty fotky jsou z naší dovolené v roce 2006.To jsem tenkrá ještě tak nefotil,takže mám jen pár ilustračních snímků.Jsem rád,že se Ti líbí

  OdpovědětVymazat
 12. [8]: to vědět,tak jsem to tam tenkrát nafotil líp   

  OdpovědětVymazat
 13. [10]: Tento Tvůj postřeh jsem poslal dál,aby i ostatní věděli,co se děje   

  OdpovědětVymazat
 14. Na mnohá místa mám ještě čerstvé vzpmínky.

  OdpovědětVymazat
 15. [16]: Rád jsem u Tebe zavzpomínal na tu naši dávnou dovolenou,je to krásný kraj

  OdpovědětVymazat