15. prosince 2013

Fotky z kraje Zlínského No.1

Dnes vám představuji první půlku zajímavostí navštívených v posledních deseti letech ve Zlínském kraji. Konkrétně to jsou:
Bílovice - zámek, Březolupy - zámek, Buchlov - hrad, Buchlovice - zámek, Cetechovice - zámek, Cimburk u Koryčan - zřícenina hradu, Hluk - Šarovcova tvrz, Hrádek na Vlárské dráze - zámek, Chropyně - zámek, Koryčany - zámek, Kroměříž - zámek, Křídlo - zřícenina hradu, Lešná u Zlína - zámek okr.Zlín, Lešná u Zlína - ZOO, Luhačovice - město, Luhačovice - zámek, Malenovice - hrad
 • Bílovice - zámek
Z tvrze vznikl koncem 16. st. renesanční zámek s arkádami. R. 1809 jej koupil Ferdinand hrabě z Laurencin-Beafortu a nechal jej upravit v empírovém stylu. Od r. 1831 do r. 1945 zámek vlastnili Logothetiové. R. 1845 zde byl hostem malíř Josef Mánes. Dnes v zámku sídlí Obecní úřad.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Březolupy - zámek
První zmínka o vsi z r. 1261, snad už v 14. stol zde stála tvrz, písemně doložená až r.1571, kdy ji kupuje Volf Lorant z Inky od Buriana Tetoura z Tetova. R. 1650 koupil panství František Horecký z Horky, který přestavěl tvrz v barokní zámek. Od r. 1929 vlastní zámek Baťův koncern, dnes patří obci.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Buchlov - hrad
Původně zeměpanský hrad z 1. poloviny 13. století. Často dáván do zástavy šlechtickým rodům, od poč. 16. století ve zpupném vlastnictví. Přestavěn renesančně, barokně, v 19. století upraven na muzeum.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Buchlovice - zámek
Mimořádně hodnotný barokní zámek ve stylu římské vily. Postaven na odstupňovaných terasách. Park zřízen v italském stylu, později přeměněn na francouzský a anglický. Poslední držitelé zámku, Barchtoldové, sem umístili vojenskou nemocnici.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Cetechovice - zámek
V barokní zámek byla v l. 1731-1738 Josefem Antonínem Mayerem z Mayerswaldu přestavěna starší tvrz. V r. 1739 se jeho majitelem stal Amand Antonín Petřvaldský z Petřvaldu a přebudoval jej do dnešní podoby. V současnosti patří soukromým majitelům.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Cimburk u Koryčan - zřícenina hradu
Zříceniny hradu založeného Bernartem z Cimburka v 1. polovině 14. stol. Opuštěn kolem roku 1705, i když jej po nějakou dobu ještě obýval myslivec. Hradní materiál se použil ke stavbě nových hospodářských budov. Z paláce zbyly pouhé zdi.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Hluk - Šarovcova tvrz
Uprostřed města stojí goticko-renesanční tvrz z roku 1391, která je v některých materiálech uváděna jako Šarovcova vodní tvrz. Tvrz je dnes využívána pro kulturní účely města.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Hrádek na Vlárské dráze - zámek
Původně barokní patrový zámek postavený v pol. 18. století. Přestavěn v pol. 19. století. V současné době velmi zchátralý.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Chropyně - zámek
Dvoupatrový zámek postavený v roce 1615 na místě někdejší tvrze. Střecha věže ve tvaru osmibokého jehlanu pochází z roku 1892, kdy po požáru nahradila původní zastřešení. Zámek v Chropyni spravuje Muzeum Kroměřížska.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Koryčany - zámek
Barokní zámek přebudovaný v 2. pol. 17. stol. z původní tvrze. Po požáru na počátku 18. st. bylo přistavěno severní křídlo, později i třetí křídlo a terasa s balustrádou. Tím získal zámek dnešní podobu. Dnes slouží zámek školským účelům.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Kroměříž - zámek
Arcibiskupský zámek s komplexem zahrad a obrazárnou, rezidence olomouckých biskupů, byl původně gotický, později renesanční hrad. Během 30leté války byl zničen.V 17. st.byl postaven raně barokní palác. Po ničivém požáru byl obnoven v rokokovém stylu.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Křídlo - zřícenina hradu
Hrad vybudován počátkem 14. stol. nad vsí Chomýží. V r. 1365 byl majitelem Vlk z Dobrotic, po jeho smrti byl prodán Ctiboru z Cimburka, jeho rod držel hrad až do r. 1437. Koncem 70. let 15. stol. rozbořila hrad vojska uherského krále Matyáše, nebyl již obnoven.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Lešná u Zlína - zámek
Historizující zámek z konce 19. st., postaven Josefem Janem Seilernem z Aspangu jako náhrada za opuštěný a neobyvatelný hrad Lukov. Luxusní Interiéry s moderním vybavením. Dnes se zámek nachází v areálu zooparku.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Lešná u Zlína - ZOO
Zoo Lešná předcházela bažantí obora, založená r. 1804 hrabětem Josefem J. Seilernem. Postupně zde vznikl zoopark s oborovými i exotickými zvířaty. R. 1948 zde byla státem otevřena zoologická zahrada. V obd. 70-80. let 20. stol. se velmi rozrostla. R. 2007 byla postavena tropická hala Yucatán.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE

 • Luhačovice - město

více foto ZDE

 • Luhačovice - zámek
Barokní zámek, který ve druhé čtvrtině 18. století založili Serényiové je v současnosti využíván pro potřeby školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže.
více foto ZDE

 • Malenovice - hrad
Hrad tzv. plášťového typu, přestavěný ve 14. st. ze starší tvrze. R. 1427 dobyt husity. Často střídal majitele a byl několikrát přestavován. V baroku dostaven Jakubem Arnoštem z Lichtenštejna - Kastelkornu. Po požáru r. 1951 slouží jako muzeum.
zdroj : www.hrady.cz
více foto ZDE


To je pro dnešek vše.
Příště představím druhou polovinu objektů ze Zlínského kraje a zároveň dokončím přesun fotografií z archivu.
Do té doby se mějte mooc fajn

20 komentářů:

 1. tak zatím jsem navštívila jen kroměříž, Luhačovice, Lešnou a Buchlovice. Buchlovice jsou nádherné a nejvíc mě zaujal chov pávů. Páv je součástí erbu a tak je v Buchlovicích všude.

  OdpovědětVymazat
 2. [1]: Na Buchlovice se chystám znovu na jaře   

  OdpovědětVymazat
 3. Také se tam chystám,ale za účelem nákupu ibišků. Pěstují  tam i fuksie, ty mně vždy sežerou mšice.

  OdpovědětVymazat
 4. [3]: My jsme odtamtud měli oleandry   

  OdpovědětVymazat
 5. Všechno moc dobře znám,jste totiž v "mém" kraji.   .A mimochodem,u nás v Rožnově je taky zřícenina hradu,malá ,ale je. Ani neříkejte,že jste tam nebyl.To tedy bych musel přehodnotit moji návštěvu "vašeho" Važanského zámku.         

  OdpovědětVymazat
 6. Teď jsem si to prošel ještě pomalu.Všechna místa stojí za vidění,kdybych ale potencionálnímu návštěvníkovi měl doporučit jednu věc,tak unikátní hřbitov ve Střílkách,to je opravdu něco. Jo a škoda,že ve Smraďavce jste nepřidal nějaká fota toho "ptačího ráje" Myslím,že každá Zoo může závidět.

  OdpovědětVymazat
 7. [5]: V Rožnově jsem byl několikrát,ale tenkrát jsem ještě neměl digitální foťák,takže od tam nemám žádné fotky.Na zřícenině jsem se byl taky jednou podívat   

  OdpovědětVymazat
 8. [6]: Střílky budou v příštím příspěvku

  OdpovědětVymazat
 9. S tím Rožnovem to máte tedy velikánské plus.Ne každý turista si tam zajde.Pletl jsem se ,když jsem si myslel,že "hradaři,zámkaři a tvrzaři" snad už ani neexistují.Myslím tím ty zanícené,k nimž Vás řadím. Jo a co se týče Smraďavky,tak ptačím rájem nazývám areál vodního ptactva kousek za zámkem /60 m/,překrásně navržený a zrealizovaný. Tak co se asi někde stala chyba,asi jste nešel kolem zámku,ale to se mi nechce věřit

  OdpovědětVymazat
 10. [9]: Chyba nastala u mě, protože budovu jsem opravdu neobcházel.Na fotkách to není vidět,ale zrovna v době mé návštěvy se tam něco dělo a motalo se tam hodně lidí a taky dvě policejní auta.Proto jsou v galerii jen fotky z dálky. Na ptačí ráj se kouknu příště   

  OdpovědětVymazat
 11. Buchlov a Buchlovice jsou mně nejbližší, tam jsem byl mnohokrát, ale nikdy u Barborky, která je na sousedním kopci k hradu.

  OdpovědětVymazat
 12. [11]: K Barborce jsem se zatím taky nevydal.Že bych zmapoval celou republiku,to je nereálné.Ale mám v plánu pokusit se zmapovat alespoň nejbližší okolí   

  OdpovědětVymazat
 13. Ze Sv. Barborky je nádherný výhled

  OdpovědětVymazat
 14. Samo město Uh je krásné a útulné a koná se tam Letní filmová škola

  OdpovědětVymazat
 15. [13]: Ale já v Hradišti byl a několikrát.Jen jsem tenkrát nefotil   

  OdpovědětVymazat
 16. [14]: Krásně jsi to Hradiště popsala - hned bych vyrazil

  OdpovědětVymazat
 17. Ze Zlínského kraje něco málo znám, Patriku. Tvoje fotky mi připomněly několik památek, které jsme navštívili - Buchlovice, Cimburk, Kroměříž a Lešnou, včetně ZOO. Ten lev se ti povedl!

  OdpovědětVymazat
 18. [17]: Víš co jsi mi nedávno říkala? Nevadí,fotky neutečou   

  OdpovědětVymazat
 19. [18]: No jo, já vím, jenže u tebe mám hroznou absenci, zatímco ty reaguješ na každý můj článek hned! ... snažím se to napravit, Patriku!   

  OdpovědětVymazat
 20. [19]: Jen mám teď víc času a to je všechno.Až to vypukne,tak zase nebudu stíhat já   

  OdpovědětVymazat