27. března 2015

Křepice - Areál nedokončeného památníku Bratislavsko-brněnské operace

Dnes bych vám chtěl představit další zajímavost obce Křepice, která se nachází jen 6,5 km severně od Hustopečí nebo 9 km jihovýchodně od Židlochovic, popřípadě asi 25 km od BrnaZajímavostem v Křepicích už jsem věnoval jeden článek, ve kterém jsem představoval zdejší Údolí kapliček respektive Areál u Svaté (článek najdete ZDE ) , ale tentokrát vám chci ukázat něco úplně jiného.

Informace k dnešnímu příspěvku jsem čerpal z : cs.wikipedia.org a www.turistika.cz

Na kopci nad obcí byla za II. světové války zbudována pozorovatelna 18. gardového střeleckého sboru a odtud údajně maršál Malinovskij vydal v dubnu 1945 rozkaz Rudé armádě k útoku na Brno.
Na počest této události bylo rozhodnuto, že se zde vybuduje památník, který bude připomínat jak osvobození Brna, tak i celou tehdejší Bratislavsko-brněnskou operaci.
Dne 2. února 1975 byl na vrchu Čertoraj položen základní kámen budoucího památníku. Ovšem diskuze o podobě památníku trvaly až do počátku 80. let, kdy byl nakonec křepickým MNV vybrán projekt Ing. arch. J. Špačka ze Stavoprojektu Brno. Rozpočet stavby dosáhl 10 milionů Kčs! Monumentální památník byl v podobě makety představen veřejnosti v červenci 1982.
Komplex měl sestávat ze čtyř hlavních částí:
 1. hlavní budova (částečně zapuštěná v zemi) s kinosálem, vyhlídkovou věží, trvalou expozicí a sociálním zařízením.
 2. stávající pozorovatelna maršála Malinovského
 3. skanzen sovětské bojové techniky
 4. parkoviště autobusů s obslužným objektem
Vyhlídková věž byla navržena v podobě proskleného dvanáctistěnu o průměru 10 metrů. Uvnitř se měla nacházet plastická mapa území od Křepic až po Brno.

Samotná výstavba započala v roce 1984. Nejprve byla vybudována příjezdová komunikace s parkovištěm a přípojky vody a elektřiny. V květnu 1988 se začalo s výstavbou hlavní budovy, v únoru 1989 vyhlídkové věže.
Práce po celou dobu provázely potíže s nedostatkem materiálu, stavební techniky a pracovních sil. Kvůli nepřízni počasí byla stavba přerušena 18. listopadu 1989. Nadcházející události pak již znemožnily obnovení prací - projekt se stal politicky i finančně neúnosným.
Po roce 1989 se z památníku stalo chátrající torzo. V devadesátých letech se obec pokusila několikrát objekt prodat, ale bez úspěchu.
Dne 22. dubna 2011 proběhla u památníku oslava 66. výročí osvobození Brna. Při této příležitosti bylo rozhodnuto o vybudování kamenné mohyly s pamětní deskou. Ta byla postavena v roce 2012. Dále zde byla umístěna informační tabule o průběhu Bratislavsko-brněnské operace.
V současné době se uvažuje o dokončení alespoň části stavby, kde by mělo vzniknout menší muzeum a z kopule by pak mohla být vytvořena rozhledna. Ovšem jestli se tak opravdu stane je velice nejasné.

A co bylo na tomto místě k vidění 17.3.2015 ? Asi tak tohle:

Celkový pohled

Informační tabule o průběhu Bratislavsko-brněnské operace

Pamětní mohyla z roku 2012


Pozorovatelna 18. gardového střeleckého sboru generálporučíka AfoninaHlavní budova památníku

Vstupní část hlavní budovy

Hlavní budova - vpravo místo pro kinosál

V těchto místech mělo začínat schodiště na vyhlídkovou věž

A takhle vypadá kovové schodiště zespodu

Schodiště z vrchní části


Detaily kopule rozhledny


Omezený výhled z rozhledny

Pár bližších pohledů do kraje


A nakonec celkové pohledy na vyhlídkovou věž

Z nedokončené rozhledny moc výhledů nebylo, ale ze samotného kopce Čertoraj se je na co koukat. Něco jsem zkusil nafotit, ale to vám ukáži až někdy příště.
Všechny moje fotky z tohoto areálu můžete najít ZDE

P.S.: památník je dostupný odbočkou ze silnice II/381 mezi Křepicemi a Nikolčicemi. Asi 100 m pod památníkem se nachází původní parkoviště. Kolem památníku dále prochází modrá turistická značka, vedoucí z Křepic. Na místě se nalézá rozcestník Novosady (památník).

19 komentářů:

 1. A jak ses tedy na tu vyhlídku dostal, když ty shcody levitujou dole ve vzduchu? Škoda, i když původně ta rozhledna byla vystavena z tendenčních důvodů, myslím že by si zasloužila nějakou dostavbu, vrch úpravu a popravdě dost mne překvapuje že v dnešní době kdy se stavěj rozhledny na kdekterém kopci tahle ještě nedostala šanci ožít!

  OdpovědětVymazat
 2. [1]: Našel jsem si takovou příhodou větev s jejíž pomocí jsem se vyškrábal na boční zeď z které už to schodiště bylo pěkně přístupné Byl jsem tam v montérkách, protože jsem jel rovnou z práce a tak jsem se nějakého umazání nebál a na výšky jsem z práce taky zvyklý, takže to bylo na pohodu     

  OdpovědětVymazat
 3. To je hodně zajímavé místo. První snímky jsou takové úhledné, prostředí se zdá upravené a hezké, ale samotná budova už působí hodně škaredě a nelákavě. Škoda, že obec nemá peníze a něco s areálem neudělá. Samotná rozhledna je nápaditě řešená a ty jsi pěkný kaskadér, jak jsem se dočetla v předchozím komentáři.   

  OdpovědětVymazat
 4. [2]: Myslím že by stačila pamětní deska co tam je a zprovoznit rozhlednu. Víc si myslím ani být nemusí.

  OdpovědětVymazat
 5. [3]: Ale ne,to jen špatně vyznělo! S tou větví jsem překonal jen asi metr,co mě chyběl k vylezení na zeď   

  OdpovědětVymazat
 6. [4]: Uvidíme. Třeba za pár let ukáži krásně opravený areál,který bude chloubou kraje   

  OdpovědětVymazat
 7. Projekt se svým záměrem podobá památníku . světové války v Hrabyni. Tam ovšem slouží opravdu svému účelu. Tam je to unikátní včetně zvukových efektů. Asi by stálo za to, tohle místo upravit a postavit tabuli naučné stezky, než nechat památník v tomto stavu. Budovy bych strhla a nechala zrekonstruovat rozhlednu. i když na druhou stranu ty bunkry svou autentičností více vtáhnou do oné doby.

  OdpovědětVymazat
 8. Škoda, že se památník nedokončil. Ta drátěná kostka mohla být něco jako Atomium v Bruselu.

  OdpovědětVymazat
 9. [7]: Co vím, tak nové zastupitelstvo si úpravu památníku dalo za prioritu.Uvidíme   

  OdpovědětVymazat
 10. [8]: Nevím, jestli by demolice nepřišla dráž než dokončení,ale podle mě jde spíše o budoucí využití objektu.Rozhledna je fajn,ale moc peněz nevydělá   

  OdpovědětVymazat
 11. [9]: Lidi jsou nepoučitelní.Hrůzy války by se měli připomínat pořád aby nové generace nedělaly stejné blbosti   

  OdpovědětVymazat
 12. [11]: To chápu, moc peněz nevydělá. Muzeum ale taky ne. Kdyby se nad tím přemýšlelo takhle, tak by tam opravdu musela být ta diskotéka.

  OdpovědětVymazat
 13. [13]: Myslel jsem to tak,že takhle asi přemýšlí radnice.Pro mě osobně by byla samotná rozhledna takových rozměrů a tvarů dostatečným lákadlem k návštěvě   

  OdpovědětVymazat
 14. Z Křepic pochází jeden můj strýček, ale nikdy jsem tam nebyla.

  OdpovědětVymazat
 15. [15]: O využití tohoto areálu se pořád jedná a rozhodně to není zapomenutá stavba. Jednou třeba napíšu článek o nově otevřené unikátní rozhledně,ale to ukáže až čas   

  OdpovědětVymazat
 16. [16]: Tak to je fajn, třeba se zadaří, Patriku.

  OdpovědětVymazat
 17. Já odsud pocházím, dokonce jsem se několikrát zúčastnil výstavby památníku v rámci brigád. Viděl jsem návrh a myslím si, že je škoda, že se památník nedokončil. Kromě kinosálu, rozhledny a zázemí tam měl být i skanzen - zajímalo by mě, kde nakonec skončila vojenská technika, která dlouhé roky rezivěla v místním zemědělském družstvu - to by si synátor, se kterým objíždíme všechny možné akce spojené s I. a II. světovou válkou, přišel na své! Po roce 1989 ale bylo více než zřejmé, že se památník nedostaví, když se budoval především v akci Z a místní vždy měli svých starostí a práce dost, než aby ještě chodili na nějaké brigády. Takže chyběly finance (kdyby se dostavby zhostila nějaká firma), ale hlavně asi podpora. Osobně nevěřím, že se Křepice "svého" památníku někdy dočkají (byť autor tvrdí, že se o dostavbě neustále jedná), zvláště dnes, kdy je moderní tvrdit, že jsme Rudou armádou nebyli osvobozeni, ale spíše dobyti.

  OdpovědětVymazat
 18. [18]: O dostavbě se hodně mluvilo před posledními volbami a právě proto jsem to v článku zmiňoval   

  OdpovědětVymazat