5. března 2017

Za motýly 1/2017

Dnes vám chci ukázat první motýlky, které se mi podařilo letos nafotitV sobotu 4.3.2017 bylo u nás krásné slunečné počasí s teplotami nad 15 stupňů, ale bohužel foukal velice silný vítr. Tato skutečnost mě velice zkomplikovala plány, které jsem na tento den měl, protože jsem musel změnit zamýšlenou lokalitu pro pozorování prvních letošních motýlů. Dlouho jsem přemýšlel kam zajet, až mě napadlo se podívat do Ždánického lesa. Tajně jsem doufal, že na tamních pasekách a v okolí lesních cest nebude tolik foukat a že by se tam mohly nějací motýlci vyhřívat.
Vzhledem k tomu, že píši tento článek, tak už vám je asi jasné, že se tak skutečně stalo, ale musím dodat, že s tím větrem to zase až taková pravda nebyla. Občas spadla nějaká větev, vzduchem poletovalo podzimní listí a jednou přede mnou ve vzdálenosti nějakých deseti metrů dokonce spadl i suchý stromek


Ale přežil jsem to ve zdraví a tak vám můžu ukázat tři druhy motýlů, které se mi toho dne podařilo nafotit.


A začínám mým úplně prvním pozorováním motýla, který se česky jmenuje Černoproužka osiková - vědecky Archiearis notha.
Tento motýlek patří do čeledi píďalkovitých a má délku předního křídla 1,4 - 1,8 cm. Hlavní živnou rostlinou je topol osika, ale housenky se živí i na jiných druzích topolů a případně i na vrbách. V ČR by se měla vyskytovat plošně, hojněji v nižších polohách do cca 800 - 1 000 m n.m. Vyhledává smíšené řídké lesy, lesní okraje a paseky s osikami a břízami, břehové porosty s vrbami a topoly kolem stojatých i tekoucích vod, okraje rašelinišť. Motýli preferují osluněná místa.
Dospělci se vyskytují od konce února do poloviny dubna a jsou aktivní pouze za slunečního svitu a převážně jen mezi 10. a 14. hodinou. Černoproužky s oblibou sají v ranních a dopoledních hodinách na vlhké půdě, lesních cestách, mízotocích, hnoji a dalších zvířecích exkrementech. Kolem poledne a hlavně popoledni se černoproužky stěhují do korun stromů.
Já v sobotu pozoroval celkem 6 exemplářů a z nich se mi podařilo 3 nafotit

Černoproužka osiková - Archiearis notha 4.3.2017 ve Ždánickém lese
Dalším druhem, který se mi podařilo nafotit byl Žluťásek řešetlákový - vědecky Gonepteryx rhamni.
Tento druh z čeledi běláskovitých je rozšířen od severozápadní Afriky přes Evropu (včetně jihu Skandinávie), Turecko, západní Sibiř a Střední Asii až po Mongolsko. U nás je rozšířen všude, zvláště hojný je v podhůřích a v lesnatějších krajích nížin a pahorkatin.
Tito motýli žijí nejdéle ze všech našich denních motýlů. Jejich život je poměrně zajímavý, protože z kukly se líhne v červenci, pak několik dní létá a přijímá potravu, potom nastává klidová doba ( tzv. letní spánek), následuje krátké období letové aktivity koncem léta a počátkem podzimu se ukládá k přezimování, kdy jako jediný z evropských druhů motýlů zimuje volně na zemi, často ve vrstvě starého listí. Následující jaro je pak jedním z prvních poletujících denních motýlů. Dospělí motýli se páří těsně po přezimování brzy zjara (březen či duben).
Já v sobotu pozoroval celkem 12 exemplářů, z nichž se mi podařilo nafotit pouze dva. Jsou to dobří letci a po dosednutí nikdy nerozevírají svá křídla

Žluťásek řešetlákový - Gonepteryx rhamni 4.3.2017 ve Ždánickém lese
Když chcete vidět žluťáska s roztaženými křídly, tak jedině za letu


Poslední druh motýlů, který se mi podařilo nafotit byla Babočka bílé C - vědecky Polygonia c-album.
Tento poměrně drobný motýl se svým oranžovo-hnědým zabarvením a nápadně vykrajovanými okraji křídel je rozšířen od pohoří Atlas v severní Africe, přes Evropu a temperátní Asii až po Japonsko. U nás je tento druh babočky rozšířený po celém území, hojnější bývá v rozsáhlejších lesích a vyhýbá se intenzívně obhospodařovaným oblastem.
Přezimující motýli se na jaře spáří a samice naklade vajíčka, z kterých se vyvinou dvě skupiny dospělců. Jedna skupina se vyvíjí pomalu a motýli se líhnou až koncem léta. Druhá skupina se naproti tomu vyvíjí daleko rychleji, motýli se líhnou už v květnu a červnu, rozmnoží se a druhá generace se přidává k první skupině. Letní pokolení má obvykle světlejší okrové zbarvení. Podzimní jedinci nejsou pohlavně vyzrálí a až do zimy pouze přijímají potravu. Na jaře po přezimování se spáří a koloběh může zase začít.
V sobotu jsem ve Ždánickém lese pozoroval víc jak 20 exemplářů a několik z nich se mi podařilo i zachytit

Babočka bílé C - Polygonia c-album 4.3.2017 ve Ždánickém lese


Babočka bílé C dostala své jméno podle bílé skvrnky na tmavém rubu křídel, která připomíná písmeno C.A to je z mé letošní první úspěšné (letos celkově už čtvrté) výpravy za motýlky vše.

Víc druhů se mi nejenže nepodařilo nafotit, ale ani jsem je neviděl. Ovšem to nevadí, já jsem i tak spokojený. Vždyť sezona teprve začíná a třeba na rybnících je stále ještě led.....

Edit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.

25 komentářů:

 1. Cože?! Na začátku března motýli?

  OdpovědětVymazat
 2. To jsou senzační úlovky, Patriku!!!

  OdpovědětVymazat
 3. [1]: Prvního denního motýla (shodou okolností babočku bílé C) pozorovali už 25.2.2017 v Dobroměřicích, okres Louny. Na Moravě se ukázali později   

  OdpovědětVymazat
 4. [3]: Žluťásek, kterého jste viděli byl určitě řešetlákový,protože ostatní druhy začínají létat až v květnu. Perleťovce jsi si spletla s nějakou babočkou,protože první dva druhy perleťovců se ukáží taky až v dubnu. Z denních teď lítají jen babočky, které přezimovali,ten řešetlák a každým dnem by se měli ukázat bělásci   

  OdpovědětVymazat
 5. To je úžasné:)!Asi jste měl štěstí,že jste viděl takhle na začátku března motýly,skoro se tomu ani nechce věřit.U nás je skoro zázrak vidět žluťáska a to ještě jedině v létě,moc jich tu nelítá.A ty ostatní dva druhy ani neznám.Taky se těším až uvidím nějakého motýlka,ale to si asi ještě počkám...No,to nevadí:)   

  OdpovědětVymazat
 6. To je úžasné. Motýly jsem spojovala s létem a vůbec mě nenapadlo, že by už nyní mohli létat. Žluťásek je hrdina, že přezimuje jen v listí. Vítr byl silný v posledních dnech. V lese až nebezpečno.

  OdpovědětVymazat
 7. Pche, si stěžuj! Já viděla včera první!! letošní včelu a tobě se zdá málo vidět tři druhy motýlů ..... ten osikový blázen je tedy velmi dobře maskovaný tudíž velmi snadno přehlédnutelný. Řešetláci jsou něčím naspeedovaný, není možné je pořádně nafotit, ale musím říct že tys měl štěstí.

  OdpovědětVymazat
 8. Jou naprosto úžasní. Hrozně se mi líbí.

  OdpovědětVymazat
 9. Tyjo, to bych nevěřila, že už létají i motýli. Bílé C je takové netradiční pojmenování, vůbec to nezní jako motýl.

  OdpovědětVymazat
 10. [4]: S perleťovcem máš nejspíš pravdu, Patriku, a žluťásek byl tak daleko, že jsem ho nepoznala.

  OdpovědětVymazat
 11. Patriku, nádherné snímky motýlů. Já jsem se marně snažila vyfotit v sobotu žluťásky na Židově strouze. Lítalo jich tam asi pět najednou a všichni mi unikli.   

  OdpovědětVymazat
 12. Cože?! Nenapadlo by mě, že už se začátkem března dají fotit motýlci.   

  OdpovědětVymazat
 13. Překrásné fotografie a krásně popsané.

  OdpovědětVymazat
 14. [5]: S každým dnem je pravděpodobnost setkání s motýlem větší, tak přeji hodně štěstí. Jaro se nezadržitelně blíží   

  OdpovědětVymazat
 15. [6]: První denní motýlci (tedy ty druhy,které přezimují jako dospělci) vylétají už při teplotách okolo deseti stupňů A novorozenci by se měli začít ukazovat už v dubnu,takže se máme na co těšit

  OdpovědětVymazat
 16. [7]: Já si vůbec nestěžuji, já mám radost jako blázen !   

  OdpovědětVymazat
 17. [8]: Sezona teprve začíná. Tak za měsíc už to bude lítat všude   

  OdpovědětVymazat
 18. [9]: Tak jak jsem zachytil toho žluťáska, tak takhle vypadá každý motýl za startu. Za plného letu by se mi to asi nepovedlo zachytit   

  OdpovědětVymazat
 19. [10]: To jenom tak vypadá Já ty informace vím jenom proto, že jsem sám hledal,co by se v tuto dobu dalo pozorovat   

  OdpovědětVymazat
 20. [11]: Díky moc Občas se zadaří, ale u žluťásků musíš mít i štěstí. Pokud si nesedne někde poblíž tak je skoro nemožné je nafotit   

  OdpovědětVymazat
 21. [12]: Příroda je mocná čarodějka a první motýlci jsou tu určitě jen pro potěchu oka po bílé zimě   

  OdpovědětVymazat
 22. [19]: Díky za informace, Patriku.

  OdpovědětVymazat
 23. Skvělé úlovky! :) Nevycházím z údivu, že nacházíš motýly tak brzy, u nás zatím nic... Jsme asi studenější lokalita..

  OdpovědětVymazat
 24. [24]: Asi mám jen štěstí   

  OdpovědětVymazat