18. března 2017

Za motýly 2/2017

Dnes vás chci pozvat na další výpravu za motýlky


Pátek 17.3. měl být podle předpovědi počasí nejteplejším dnem týdne a proto jsem využil možnosti skončit v práci dřív a vyrazil na má další oblíbená místa. Opět to bylo v Ždánickém lese, ale jinde než jsem popisoval v minulém motýlím článku.
Tentokrát jsem se vydal po lesních cestách k rybníkům v katastru obce Kobeřice u Brna, kde už mám z dřívějška vyhlédnutých pár pěkných zákoutí a ty měli být hlavním cílem mé asi čtyři kilometry dlouhé cesty. Bohužel počasí mě zase vypeklo (než jsem tam došel tak se řádně zatáhlo a při cestě zpátky jsem i zmokl) a tak jsem mohl pozorovat motýly pouze během té cesty. Ale i to stálo za to, protože jsem viděl celkem 10x Babočku bílé C - Polygonia c-album , 8x Babočku jilmovou - Nymphalis polychloros a 5x Babočku kopřivovou - Aglais urticae.
Bohužel ne vše se mi podařilo nafotit tak jak jsem chtěl, ale něco použitelných záběrů přeci jen vzniklo a ty vám chci teď představit

Babočku bílé C jsem podrobněji představoval v již zmiňovaném článku, který najdete ZDE a tak dnes ukáži pouze pořízené nové záběry

Babočka bílé C - Polygonia c-album 17.3.2016 ve Ždánickém lese
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros
Tento druh je v ČR relativně rozšířený, ale nikde není hojný a navíc početnost motýlů je značně kolísavá. Přesto není bezprostředně ohrožen.
Druh má pouze jednu generaci ročně s velmi dlouhou dobou hibernace. Motýli se líhnou v létě od června do srpna podle lokality a nadmořské výšky. Po vylíhnutí v létě motýli létají jen velmi krátce, obvykle pouze několik málo dní, navíc většinou sedí na stromech a jen málo přijímají potravu. Po několika dnech si už v létě najdou místo na přezimování (mohou přezimovat už od června) většinou v dutině nebo puklině stromu, velmi výjimečně i ve sklepích, po zbytek roku už motýly prakticky není možné najít. Ovšem velmi vzácně je možné najít motýla na podzim v září nebo říjnu. Jsou to jedinci, kterým se z nějakého důvodu nepodařilo přejít do stavu hibernace nebo byli z hibernace nechtěně probuzeni.
Motýli vylíhnutí v létě nejsou schopní rozmnožování. Po přezimování motýli vyletují brzo zjara, často již v březnu. Samice kladou shluky vajíček na listy živných rostlin, především na menší a osluněné keře.
Pro fotografování druhu jsou nejlepší první slunečné teplé dny na přelomu zimy a jara (většinou v březnu nebo v první polovině dubna) s teplotami nad 10 °C. Nejlépe se motýli fotografují později odpoledne, když už jsou klidnější, protože přes den bývají většinou velmi rychlí a téměř vždy uletí do vzdálenosti několika desítek metrů. Samozřejmě úplně ideální je fotografovat motýly hned po vylíhnutí v létě v těch několika málo dnech, kdy ještě létají, ale tyto čerstvě vylíhlé motýly se většinou ani nepodaří najít.
Informace jsem čerpal z : www.lepidoptera.cz a www.biolib.cz

Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 17.3.2016 ve Ždánickém lese
Babočka kopřivová - Aglais urticae
Tento druh není ohrožený a liší se od babočky jilmové menší velikostí, ohnivě červenou základní barvou křídel, bílou skvrnkou na předním okraji a řadou modrých skvrnek podél vnějšího okraje předního křídla.
U nás je rozšířená a hojná na celém území, především ve vyšších nadmořských výškách, ale početní stavy rok od roku značně kolísají v závislosti na počasí.
Není vázaná na určitý typ stanoviště, žije jak na hranici lesa, tak na loukách i v lesích, zahradách, parcích i na březích řek a potoků. Je to druh žijící samotářsky. Má otevřenou populační strukturu a je schopná dálkových migrací. Samci mají vyčkávací strategii a v odpoledních hodinách střeží dočasná teritoria. To však nedělá poslední generace na podzim. Před přezimováním se věnují pouze sání nektaru, migracím a slunění.
Vytváří dvě generace, které se překrývají a žijí prakticky po celý rok. Samice kladou shluky tmavě zelených soudečkovitých vajíček na spodní stranu listů kopřivy dvoudomé (Urticia dioica). Housenky jsou černohnědé se žlutým podélným pruhem a zpočátku žijí pospolitě v hnízdech. Mají tak dobrou ochranu, ale hlavně jim to umožňuje vývoj při nižších teplotách např. v horách. Později housenky žijí samotářsky. Stadium kukly trvá krátce. Imága (dospělci) přezimují (často ve sklepeních a jeskyních) a kopulují až na jaře.
Informace jsem čerpal z : www.lepidoptera.cz a www.chovzvirat.cz a www.motyli.net


Babočka kopřivová - Aglais urticae 17.3.2017 u Němčan


A to by bylo z pořízených fotografií motýlů pro tentokrát vše. Víc kloudných záběrů se mi bohužel pořídit nepovedlo

Ale protože nekoukám jen po motýlech, tak přikládám ještě pár záběrů na jiné tvory.
Jedná se o zástupce některého druhu Majek, ale bohužel si netroufám určit přesně o které se jedná. Na to už moje znalosti nestačí a nerad bych někoho mystifikoval špatným určením

Majka 17.3.2016 ve Ždánickém lese
A to je pro dnešek opravdu vše.
Dny se ale pomalu prodlužují a navíc se za chvíli mění čas, tak doufám, že další přírůstky do letošní sbírky motýlů přibudou brzy. Pokud se tak stane, určitě vám to tu zase ukáži


Edit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.

16 komentářů:

 1. Jak tak koukám na ty dvě babočky, jilmovou a kopřivovou, dají se lehce zaměnit. Kopřivová je jen výrazněji zbarvená. Jinak jsou i kresbou skoro totožné. Já tu zahlédla na zahradě jen jednoho třepotálka  a ani jsem nezahlédla co to vlastně bylo.

  OdpovědětVymazat
 2. [2]: Při pozorování v terénu jsou snadno rozeznatelné i podle velikosti (kopřivová je menší) a na fotkách je to jednoznačně podle modrých skvrn na předních křídlech a tmavých ploch u těla, které mají taky jen kopřivové   

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherné a už letošní!! :) No ty se máš! :) U nás leje a je zima a opravdu hezky bylo jeden den.. . Majka je krásný úlovek, já jsem na ni zatím štěstí neměla.  A na motýly a další hmyzáčky už se moc těším! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Alespoň u tebe se potěším pohledem na motýlky (a další hmyzáčky), když u nás na ně štěstí nemám.

  OdpovědětVymazat
 5. U Babočky bílé C se mi líbí ta její prolamované křidélka. Vůbec si nejsem jistá, jestli tyto babočky létají i v našem okolí. A musím pochválit i Majku. Zdá se, že je to brouk veliký. Je krásný, ale jde z něj i trochu strach. Do ruky bych ho asi nechytla.

  OdpovědětVymazat
 6. Motýlů ještě moc nelítá, Patriku, ale ty na ně máš čich, vždycky se ti podaří nějakého ulovit.

  OdpovědětVymazat
 7. [5]: U nás už to začíná poletovat, takže já už jsem zase ve svém živlu    Zima byla pěkná,ale zbytek roku mám radši

  OdpovědětVymazat
 8. [6]: Sezona teprve začíná a moc toho ještě nelétá. Za měsíc, za dva to bude lepší a určitě se poštěstí i tobě   

  OdpovědětVymazat
 9. [7]: Ve Ždánickém lese se babočkám bílé C moc daří, ale u nás v okolí je taky není vidět Ty majky nejsou až tak veliké, to zkresluje ten bližší záběr   

  OdpovědětVymazat
 10. [8]: Včera jsem se byl na tato místa podívat znovu a mám nafoceno zase spoustu záběrů. Mám na nich i dva nové letošní druhy, pářící se majky a ještě něco dalšího, ale tu ukáži až v dalším článku     Ale už teď můžu říct, že babočka bílé C byla v tom Ždánickém lese opět nejhojnější. Asi se jim tam daří   

  OdpovědětVymazat
 11. [12]: Na tvoje další úlovky se moc těším, Patriku.

  OdpovědětVymazat
 12. [13]: No vidíš a zrovna kopřivové u nás loni skoro nebyly. Je to zajímavý svět   

  OdpovědětVymazat
 13. [13]: Konečně jsem si našel volnou chvilku a v klidu si prošel tvoje dva poslední příspěvky. Nebudu se moc rozepisovat o tom, že jsi pořídila opět parádní záběry, protože to už je u tebe pravidlem. Ale je to krása, to ti povím !     

  OdpovědětVymazat
 14. [14]: Kopřivové potkávám fakt skoro všude, Patriku.

  OdpovědětVymazat