23. března 2017

Za motýly 3/2017

Dnes vám chci ukázat, co jsem nafotil během své další výpravy za motýly


 Bylo úterý 21.3.2017, v práci jsme kvůli technologické pauze skončili poměrně brzy a toho jsem využil k další výpravě za motýlky. Vydal jsem se opět do Ždánického lesa a opět jsem šel až k rybníkům v katastru obce Kobeřice u Brna, jenže tentokrát mě počasí přálo. Díky tomu jsem mohl pozorovat poměrně velké množství motýlů a hodně z nich i nafotit. Celkem jsem viděl víc jak 20 ks baboček bílé C, téměř stejný počet baboček jilmových, jednu babočku kopřivovou, dvě babočky paví oko, tři žluťásky řešetlákové a jednoho pidimotýlka, který se jmenuje plochuška lísková.

Cílem mé výpravy bylo i okolí tohoto rybníka 


Letos poprvé jsem viděl babočku paví oko a tak o ní přidávám pár informací:

Babočka paví oko - Inachis io
Patří k našim nejznámějším, nejrozšířenějším a nejhojnějším denním motýlům. Spatřit ji můžeme v lesích, na lesních světlinách, loukách, v parcích, zahradách,.... a to i ve velkých městech nebo třeba na horách do 2500 m n.m.
Velikostí patří k větším motýlům s rozpětím křídel 50-60 mm. Výskyt imág (dospělců) je celoroční, přezimují často ve sklepích, štolách, jeskyních, na půdách, v puklinách stromů a jiných chráněných místech. Motýli se páří na jaře a samičky pak kladou vajíčka na spodní stranu listů kopřiv. Z nich se potom vytváří dvě generace, přičemž první generace housenek se líhne v květnu až červnu a druhá v červenci a srpnu. Obě generace se v letních měsících překrývají.
Samci mají typicky vyčkávací párovací strategii (tzv. "perching"), přičemž v odpoledních hodinách hájí dočasná teritoria. Toto chování však nevykazují na podzim - v té době imága ještě nemají dostatečně vyvinuté pohlavní orgány a většinu času tráví příjmem potravy, sluněním se, migrací a vyhledáváním vhodných míst pro přezimování
Sameček i samička jsou stejně zbarvení. Samička bývá větší, má kratší a silnější zadeček. Pokud babočky odpočívají, tak mají svá křídla sklopená tak, že je vidět jejich spodní strana, která připomíná suchý list. Výrazné zbarvení svrchních křídel slouží motýlům k zastrašení nebo zmatení predátora.
Díky čtyřem velkým a nápadným skvrnám, které připomínají oči, si nelze tuto babočku splést s nějakým jiným druhem.

Babočka paví oko - Inachis io 21.3.2017 ve Ždánickém leseA následují další druhy motýlů z tohoto dne

Babočka kopřivová - Aglais urticae 21.3.2017 ve Ždánickém lese


Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 21.3.2017 ve Ždánickém leseBabočka bílé C - Polygonia c-album 21.3.2017 ve Ždánickém lese

Plochuška lísková - Semioscopis avellanella
Tento malý noční motýlek o rozpětí křídel pouhých 20-27 mm je velmi rozšířený a hojný v listnatých lesích, zvláště těch v teplejších polohách. Žije především na listech břízy a habru, ale i na jiných listnatých dřevinách. Housenka žije od dubna do srpna, imága létají v březnu a dubnu. Často bývají vidět sedící na kmenech stromů, ale já jej zachytil na lesní cestě. Bylo to moje úplně první pozorování

Plochuška lísková - Semioscopis avellanella 21.3.2017 ve Ždánickém lese

Žluťásek řešetlákový - Gonepteryx rhamni 21.3.2017 ve Ždánickém lese

Tímto záběrem bych dnešní motýlí výběr ukončil, ale mám ještě pár jiných záběrů, které vám chci ukázat.

Ve Ždánickém lese se kromě motýlů daří také Majkám, což jsem ukazoval už v minulém motýlím příspěvku. Tehdy jsem o nich nic nepsal, ale zjistil jsem spoustu zajímavých informací a tak vám něco z toho chci také sdělit. Bohužel si ani tentokrát nejsem jistý přesným určením (předpokládám, že to jsou majky obecné) , tak to bude jen tak všeobecně:

Majky (řád Coleoptera, čeleď Meloidae) se vyskytují na celém světě s výjimkou Nového Zélandu a čítají na 3000 druhů. Jsou to teplomilní a suchomilní nelétaví brouci velcí až 5 cm, kteří se vyskytují hojněji pouze lokálně. Z celkem 22 druhů zjištěných v České republice je v současnosti již 13 považováno za vymizelé, zbývající jsou většinou velmi vzácné a jejich výskyt je nejčastější na lokalitách Jižní Moravy. Všechny druhy jsou chráněné zákonem.
Vývoj Majky je velmi zajímavý. Samička klade do jamek hlubokých asi 25 mm tisíce žlutavých vajíček, z nichž se líhnou čilé larvičky s ná­padnými drápky a štěty na konci těla - triungulini. Ty šplhají do květů jarních rostlin, kde číhají na svého budoucího hostitele, samotářskou včelu. Při­chytí se jí a dají se zanést do jejího hnízda, kde pak vniknou do buněk se včelím vajíčkem, pylem a medem. Triungulin vajíčko sežere a promění se v zavali­tou larvu, která se živí včelími zásobami. Stěhuje se do další buňky, kde se změní v pakuklu (pseudochrysalis), která vypadá jako beznohá larva, a nakonec v kuklu. Po složité proměně se na jaře z kukly stává brouk, který po vylíhnutí­ opouští hnízdo. Parazitem domácích včel se majka stává jen výjimečně.
Sahat na tyto brouky se rozhodně nevyplatí, protože Majky při vyrušení roní z kloubů nožek silně jedovatý výpotek s obsahem kantharidinu, což je prudký olejovitý jed, který odrazuje dravce. Na lidské kůži způsobuje bolestivé hnisající puchýře, které se špatně hojí. Pokud jed vnikne do oka, může člověka i oslepit a už dávka 30 mg je pro člověka smrtelná !!! Kdo by to do tohoto broučka řekl, že ?

Majky ve Ždánickém lese 21.3.2017


Kromě broučků se mi taky konečně podařilo trochu kloudně nafotit i jednoho ptáčka
V lese se pomalu začínají probouzet i kytičky a jeden druh se mi líbil natolik, že jsem si ho taky vyfotil.
Sice nevím co to je, ale bylo to moc příjemné na pohled


A to je pro dnešek vše.
Pro mě osobně ta osmikilometrová procházka rozhodně stála za to, a doufám, že se i vám výběr z pořízených snímků líbil.


Edit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.

14 komentářů:

 1. Ptáček bude nejspíš sýkora koňadra a ty krásné kytičky jsou jaterníky.

  OdpovědětVymazat
 2. Říkala jsem si, že nechápu, co ti motýlci takle brzo hledají v přírodě za štěstí, když je to venku pořád ještě všechno převážně suché, ale jak je vidět už se dají najít i kvetoucí kytičky, na kterých se dá sehnat něco do sosáčku. Senzační jsou i majky, sýkorka a jaterníky.

  OdpovědětVymazat
 3. Jaterník podléška, nebo také jaterník trojlaločný (vztahuje se ke tvaru listů)vytrvalý druh v Čechách dosti hojný, ale ve východní části Moravy dosti vzácný, ba dokonce zcela chybí. Je vyšlechtěný i v růžovokvěté či bílé formě či s květy plnými. Já jí kvůli té barvě miluju, ale dost špatně se zachytí.Zvlášť když jsou někde na sluníčku .... když jsem je jednou fotila, nebyla jsem schopná z deseti fotek zachytit ani na jedné tu nádhernou modř.

  OdpovědětVymazat
 4. Fantastické snímky, gratuluji a děkuji!

  OdpovědětVymazat
 5. [1]: O mém ostřížím zraku hodně pochybuji. Už několik let si říkám, že musím na oční a nechat si udělat brýle,ale nějak na to není čas. Zatím reaguji jen na pohyb   

  OdpovědětVymazat
 6. [2]: V době, kdy ještě nic nekvete si motýl pochutná třeba na míze z poraněného stromu. Příroda se umí postarat   

  OdpovědětVymazat
 7. [3]: Trefit ten správný odstín byla fuška,ale nakonec se to kupodivu povedlo   S takovýmto focením nemám zkušenosti

  OdpovědětVymazat
 8. [5]: Mrzí mě, že máš problémy s prohlížečem, Patriku, ale je fajn, že to nevzdáváš.

  OdpovědětVymazat
 9. Super! :) Ty Majky jsou úchvatný :), je to nádherný úlovek! :) Parádaní fotky, Patriku! :)

  OdpovědětVymazat
 10. [12]: Jééé, ty se máš :). To mně tady u nás nehrozí, u nás by jim byla zima.

  OdpovědětVymazat
 11. [13]: Nedávno jsem četl, že Majky v posledních 15 letech mohutně expandují.Třeba se jich jednou dočkáš i vás   

  OdpovědětVymazat