Toto místo se nachází zhruba na půl cesty mezi obcemi Miřetice a Dřeveš na Chrudimsku. Stávala zde osada, kterou vypálili nacisté 24. června 1942 jako odplatu za pomoc paraskupině Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Při zásahu v Ležákách nacisté zavraždili 33 jejich obyvatel - 18 žen a 15 mužů. Dalších sedm lidí z osady a víc než třicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt v plynovém voze v polském Chelmnu 25. července. Přežily jen dvě sestry Šťulíkovy, které byly poslány do Německa na „převýchovu“.
Osadu Ležáky tvořilo osm domů seskupených na pravém břehu říčky Ležák, patřících k Habrovči, tehdy části obce Louka (dnes sloučeno do obce Vrbatův Kostelec), a sousedící Švandův mlýn na levém břehu, patřící k Dachovu, části obce Miřetice. Po válce nebyly Ležáky obnoveny.
Dnes se zde nachází rozsáhlé pietní místo se žulovými kříži, které připomínají jednotlivé domy, a Muzeum NKP Ležáky. Venkovní část pietního území je celoročně přístupná.
Návštěva tohoto místa na mě silně zapůsobila a snažil jsem se něco z toho dostat i na své fotografie. Ani zdaleka se mi to nepovedlo, ale přesto jsem si spoustu snímků uložil do galerie. Některé vám představím v tomto příspěvku a zbytek si můžete prohlédnou v galerii, kterou najdete
ZDE.
Ležáky - pietní místo 22.7.2017