7. března 2019

Za motýly 1/2019

Nezvykle teplé počasí letošních posledních únorových i prvních březnových dní způsobilo v přírodě procesy běžné spíše na přelomu března a dubna. Stromy začínají pučet, kytky se derou k sluníčku a k mé veliké radosti začali také létat první denní motýli!  Nejedná se zatím samozřejmě o nově vylíhnuté druhy, ale jde o ty, kteří dokáží přezimovat jako imága (dospělci), ovšem to mě vůbec nevadí ! Pro mě tímto začíná nová motýlkářská sezóna !!!Motýly "lovím" pouze pomocí svého foťáku, ale výsledky pozorování zapisuji do tabulek a odesílám k oficiálnímu zpracování pro potřeby mapování a ochrany motýlů České republiky, čímž spojuji příjemné s užitečným .
První letošní pozorování denních motýlů se mi podařilo odpoledne v pondělí 4.3.2019 na okraji Ždánického lesa v katastru obce Kobeřice u Brna, což je moje oblíbená lokalita. Celkem jsem viděl 6 jedinců Babočky jilmové - Nymphalis polychloros, ovšem za velmi větrného počasí se mi podařilo vyfotit pouze dva z nich. I tak mi ale štěstí přálo, protože jsem zachytil samce i samičku.

Babočka jilmová (sameček) - Nymphalis polychloros 4.3.2019Babočka jilmová (samička) - Nymphalis polychloros 4.3.2019

A to je bohužel vše, víc kloudných záběrů se mi v tom větru pořídit nepovedlo. 
Přesto doufám, že se vám moje první letošní motýlí fotečky líbily. 
A také že se budete (stejně jako já) těšit i na další případná pozorování, o kterých hodlám připravovat podobné článečky! 
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros

V ČR relativně rozšířený druh, který ovšem nikde nebývá hojný. Početnost navíc značně kolísá a v některých letech bývá její výskyt vysloveně vzácný.
Potravně je vázaná na jilmy a vrby. Vyhledává lesní světliny a okraje, lemy lesních cest, nivy řek a potoků od nížin do hor. Zalétává i do zahrad a sadů.
Babočka jilmová je jednogenerační, přičemž dospělci se líhnou v červenci a poměrně brzo zahajují hibernaci, z níž se probouzejí začátkem jara. Páří se až po přezimování.
Přezimuje v chladných tmavých úkrytech (dutiny stromů, hromady dříví, drenážní trubky, stodoly a půdy chalup, silniční tunely apod.).
Pro pozorování je nejlepší jaro, kdy samci sedají na osluněných cestách a číhají na proletující samice. 

Informace jsem čerpal ze stránek:  www.lepidoptera.cz  a   motyli.kolas.czEdit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.

                                                                                                     

6 komentářů:

 1. Tak tady jsem zatím viděla jen včelku, ale motýly ni, ni....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás to dnes vypadalo jako uprostřed jara a ne na začátku března. Mám další fotky motýlů a tentokrát to už i více druhů. Však to brzy uvidíš !!!

   Vymazat
 2. Nádhera! :) Jsou to krasavci, už aby toho lítalo víc :) :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás se ale ukázali až týden po tvém pozorování !
   Dnes to ovšem u nás lítalo parádně!!! To budeš koukat !!!

   Vymazat
 3. Moc pěkné. Jso zdatný lovec. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc !!! Ale třeba Ji Hei nafotila první motýlky už o týden dřív ! A to prosím v podhůří Krušných hor !!!

   Vymazat