9. března 2019

Za motýly 2/2019

Ve čtvrtek 7.3.2019 u nás panovalo opravdové jarní počasí. Teplota okolo poledne stoupala nad patnáct stupňů a sluníčko svítilo z téměř čisté oblohy - prostě parádní podmínky na další výpravu za motýly, na kterou jsem se opět vydal do Ždánického lesa, ale tentokrát jsem svá pozorování uskutečnil pouze okolo lesních cest na hranici katastrů obcí Žarošice a Heršpice.
Tato vycházka byla zároveň i jedna z těch kondičních, na kterých jsem se snažil opět rozhýbat své tělo, které po téměř měsíčním marodění (obsahujícím dvě léčebné kůry podporované silnými antibiotiky) pořád nějak nechtělo normálně fungovat. Musím říct, že mi to hodně pomohlo a velký podíl na tom měli i motýli, které jsem tam mohl pozorovat!
Velkým lákadlem pro mě byla možnost pozorování Černoproužek, což jsou drobní motýli z čeledi píďalkovitých, kteří jsou jedni z prvních jarních motýlů, co se dají v přírodě pozorovat.
Černoproužky jsou aktivní pouze za slunečného počasí a nejlépe se fotí v ranních a dopoledních hodinách, kdy sají na vlhké půdě, lesních cestách, mízotocích, hnoji a dalších zvířecích exkrementech. Černoproužka březová si dokonce oblíbila i vlhké krtince. Kolem poledne a hlavně po poledni se černoproužky stěhují do korun stromů, kde sají na rozkvetlých vrbách, topolech apod.
V našich končinách lze najít celkem tři druhy: Černoproužku březovou - Archiearis parthenias , Černoproužku osikovou - Archiearis notha  a  Černoproužku topolovou - Archiearis puella .

Já měl 7.3.2019 štěstí na početnou skupinu Černoproužky březové - Archiearis parthenias, což je druh vázaný výhradně na březové porosty. Obvykle se s tímto druhem můžeme setkat spíše až od středních nadmořských výšek po zhruba 1 000 m n.m. Dospělci létají od konce února do konce dubna.


Tento druh jsem pozoroval poprvé a zároveň jsem měl štěstí na podmínky, takže jsem si naše setkání mohl pořádně zdokumentovat. Tady nabízím malou ukázku....

Černoproužka březová (sameček) - Archiearis parthenias 7.3.2019 ve Ždánickém leseČernoproužka březová (samička) - Archiearis parthenias 7.3.2019 ve Ždánickém leseVšechny moje fotky Černoproužky březové můžete najít v galerii, která se nachází ZDE .


Ten den jsem měl ale štěstí i na další druhy denních motýlů. Ukazovali se mi pěkně podle abecedy, tak vám je stejně tak ukáži i já

Babočka admirál - Vanessa atalanta 7.3.2019 ve Ždánickém lese
Babočka bílé C - Polygonia c-album 7.3.2019 ve Ždánickém lese

Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 7.3.2019 ve Ždánickém lese
Žluťásek řešetlákový – Gonepteryx rhamni 7.3.2019 ve Ždánickém lese 


Víc motýlích druhů jsem už ten den neviděl, ale vzhledem k datu 7.3.2019 si myslím, že i tak jich bylo až,až.  Sezona začala opravdu parádně !!!

Všechny fotografie z této mé výpravy za motýly můžete najít v galerii, která se nachází ZDE.

Pro úplnost uvádím informace z pozorování, které zapisuji do oficiální databáze:
Babočka admirál - Vanessa atalanta                       1 ex.
Babočka bílé C - Polygonia c-album                      15 ex.
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros             18 ex.
Žluťásek řešetlákový - Gonepteryx rhamni             8 ex.
Černoproužka březová - Archiearis parthenias    30+ ex.


P.S:
Informace k dnešnímu článku jsem čerpal z příspěvku pana Michala Zapletala ve FB skupině Motýlí klenoty
7 komentářů:

 1. Dobře sis to ozdravení vybral ve správný čas! pěkná galerie....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediná pozitivní věc za poslední měsíc, teď už se k focení zase jen tak nedostanu! Víš jak to chodí u OSVČ .
   Díky za pochvalu !!!

   Smazat
  2. No to vím. V lepším případě končej v blázinci, v horším v márnici....

   Smazat
 2. Teda Patriku, vůbec by mne nenapadlo, že už nyní létají motýli. A obdivuju nejen fotky, ale i to jak se v nich vyznáš. Pro mne samička nebo sameček- vypadají stejně. :-D Ve čtvrtek bylo opravdu nádherně, ale u nás to ráno tak nevypadalo, tak jsme zahradu odložili na pátek a to už tak hezky nebylo. Musím se nyní už po motýlcích dívat. jsem ráda, že už jsi zdravý, ale stejně po takové době se zapojit do pracovního kolotoče, je docela náročné. Tak se drž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při pohledu z okna se dnes taky divím, že ještě před týdnem to takhle lítalo! Ale doufám, že se to zase brzy změní a budu moci pozorovat další motýlky !!!
   Rozlišení samec-samička není z mých znalostí, ale vím to po odborné radě od jednoho z členů FB skupiny Motýlí klenoty, kde každému rádi poradí !!! Nechám si tam pokaždé zkontrolovat správnost určení dřív, než něco zveřejním tady na blogu.

   Smazat