22. března 2019

Za motýly 3/2019

Dne 17.3.2019 jsem se vydal na další výpravu za motýlyA protože to byla neděle, a navíc krásně "vyjarněná", tak jsem se na tuto výpravu vydal i se svojí desetiletou dcerkou. Cílem naší procházky byly opět lesní cesty ve Ždánickém lese, ale tentokrát v katastru obce Heršpice. Výlet jsme započali na autobusové zastávce Těšanka a ukončili jej u ekofarmy Jalový dvůr.
Během našeho společného pozorování se opět ukázalo, že dcerka má k motýlům také velmi vřelý vztah a tak ji snad časem jejich focení bude bavit stejně jako mě. Obzvlášť, když si občas motýly klidně vezme do ruky a pozoruje je opravdu zblízkaBěhem naší společné procházky jsme pozorovali celkem osm motýlích druhů, z nichž jeden jsem viděl úplně poprvé a jeden jsem neměl možnost nafotit už víc jak pět let.


Novým druhem do mé foto sbírky se stala Můřice jarní - Achlya flavicornis , což je noční motýl z čeledi srpokřídlecovitých. Tento druh v posledních letech z mnoha regionů značně ustoupil, a to především díky kácení březin, které jsou jejich jedinou živnou rostlinou.

Zástupce tohoto druhu jsem našel odpočívat ale na úplně jiném druhu dřevin

Můřice jarní - Achlya flavicornis 17.3.2019 ve Ždánickém lese u Heršpic


Motýlek byl hodně klidný a tak ho dcerka vzala na ruku. Později si vlezl i na mojiPo důkladné prohlídce jsme motýlka opatrně vrátili na původní místo.


Bylo to milé setkání, ale daleko větší radost jsem měl z pozorování Babočky osikové - Nymphalis antiopa. Když jsem ji viděl, jak se vyhřívá na sluníčku, tak jsem pomalu ani nedýchal. Na tohoto motýlka mám totiž velkou smůlu a hodně dlouho jsem jej neviděl

Babočka osiková - Nymphalis antiopa 17.3.2019 ve Ždánickém lese u HeršpicZástupce tohoto druhu jsem pořádně neviděl přes pět let a tak jsem logicky nemohl pořídit ani žádné jeho fotografie. V tuto krásnou neděli se to změnilo a já tak mám konečně nejen napozorované, ale i nafocené všechny druhy baboček, které se v současnosti na území ČR vyskytují !
Každému druhu baboček (stejně jako všem pozorovaným denním motýlům) jsem udělal samostatnou složku v mém foto archivu. Případným zájemcům o prohlídku vybraných snímků stačí kliknout na následující název druhu a ten vás automaticky přesměruje na příslušný archiv na Zoneramě:Některé z výše uvedených druhů baboček jsem společně s dcerkou pozoroval i 17.3.2019. Konkrétně se jednalo o tyto :

Babočka admirál - Vanessa atalanta 17.3.2019 ve Ždánickém lese u Heršpic

Babočka bílé C - Polygonia c-album 17.3.2019 ve Ždánickém lese u Heršpic

Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 17.3.2019 ve Ždánickém lese u Heršpic

Babočka paví oko - Inachis io 17.3.2019 ve Ždánickém lese u Heršpic

Hojně zastoupeným druhem motýlů byly i černoproužky. Nafocené mám ale jen jedny

Černoproužka březová - Archiearis parthenias 17.3.2019 ve Ždánickém lese u HeršpicPosledním motýlím druhem tohoto dne byli žluťásci

Žluťásek řešetlákový – Gonepteryx rhamni 17.3.2019 ve Ždánickém lese u Heršpic


A to by bylo z motýlích druhů, které jsem v neděli 17.3.2019 nafotil, vše. 
Snímků různých jedinců mám ovšem uložených více. Kdyby je chtěl někdo vidět, tak stačí kliknout ZDE.


Jak jsem psal v úvodu, náš nedělní výlet jsme zakončili na ekofarmě Jalový dvůr, která se nachází na samém okraji Ždánického lesa. Nechci jim zde dělat reklamu, ale je to místo, kde si člověk může opravdu odpočinout. I okolí stojí za toNejvětším lákadlem jsou ale zdejší zvířátka. Pro mou dcerku hlavně koně


A to by bylo z této naší výpravy za motýly asi tak vše.
Doufám, že se vám něco z toho, co jsem vám dnes ukázal líbilo


P.S: pro úplnost uvádím počet sledovaných kusů, které zapisuji i do oficiální databáze výskytu motýlů v ČR :
Babočka admirál - Vanessa atalanta                      1x
Babočka bílé C - Polygonia c-album                    20+
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros          30+
Babočka osiková - Nymphalis antiopa                  1x
Babočka paví oko - Inachis io                               1x
Černoproužka březová - Archiearis parthenias     20+
Žluťásek řešetlákový – Gonepteryx rhamni         30+
Můřice jarní - Achlya flavicornis                          1x

4 komentáře:

 1. Černopláštníka jsem taky ještě nenafotila, a vídám ho jednou za léto. A stejně jako otákárka, vždycky když jsem v bazénu a nemám u sebe foťák. Pamatuju si jich hojnost kdysi u nás na chalupě v Železných horách. Byly tam u jedné cesty tři opravdu velké osiky a tam jich vždycky lítalo spousty a rozlétávaly se po okolí. Nebyl problém je vídat každý den. Dneska je to svátek jí vidět...pokud má dcera tak ráda motýly, zajeďte si někdy do Prahy do Motýlího domu nebo Faty Morgany, tam ale nevím jestli ti motýli tam jsou stále, nebo jen při nějaké příležitosti, ale v tom Motýlím domě jsou pořád.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Letošní průběh jara je pro osikovou asi dobrý, protože se z celého území množí potvrzená pozorování, a to i z míst, kde se dlouho neukázal. Zkus se po něm za slunečného dne podívat i u vás (nejlépe někde na okraji lesa), třeba budeš mít taky štěstí!
   Na motýly jsem u nás spíše já, a mě baví je fotit v přírodě. To je teprve ten správný adrenalin !!! Ale i na exoty se chystám, jen později

   Vymazat
 2. Už jsem také ulovila babočku, ale žluťásek, který nám lítal na zahradě se prostě nezastavil. Tak obdivuji dceru, že jí dokonce přistál na ruce a tak nádherně pózoval. Manžel tvrdil, že v Babišových novinách psali o Papilonii v Praze a že si mají návštěvníci vzít třeba žlutý oděv. Tvoje dcera měla bundičku v barvě květinky a tak proto možná žluťáska přilákala. Je to opravdu nádherná fotka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žluťásky už nenaháním,protože jsem poznal,že to nemá cenu. Když mám štěstí, tak si sedne někde poblíž a pak ho nafotím, když štěstí nemám, tak si ho jen prohlédnu za letu a svět se nezboří! Je to běžný a všudepřítomný motýl. I když krásný!!!
   Dcerka motýlům asi voní, protože na ni sedají už několik let. Vlastně se to stalo pokaždé, když jsme spolu někam vyrazily! Mě se to stává jen tak dvakrát,třikrát do roka a to za nimi chodím každou volnou chvilku !!!

   Vymazat