Lokalita, kterou jsem navštívil byla PP Polámánky, ležící v katastru obce Kobeřice u Brna.
Je to území, kde se nachází vzácné suché stepní trávníky, na kterých roste několik akátových a borových hájků. Lokalita o rozloze 11,8 ha byla za přírodní památku vyhlášená v roce 2013, a to právě především kvůli ochraně stepních teplomilných druhů rostlin a živočichů.
Já toto místo objevil teprve v loňském roce a tak jsem si říkal, že se letos pokusím zjistit, co tam lítá za motýlky
PP Polámánky 23.3.2019
Od březnové návštěvy této lokality jsem si moc nesliboval. O to větší bylo moje překvapení, když jsem viděl, kolik bělásků se tady už vyskytuje. Bělásci totiž nepatří mezi motýly, kteří jako dospělci přezimují.
Bohužel ale bělásci patří mezi dobré a vytrvalé letce, takže jejich nafocení nebývá vůbec jednoduché, obzvlášť v tomhle kopcovitém terénu. Nakonec se mi ale podařilo pár motýlů nafotit a k mému úžasu z toho nakonec byly hned tři druhy.
Bělásek řeřichový – Anthocharis cardamines (samec) 23.3.2019 PP Polámánky
Bělásek řepový – Pieris rapae 23.3.2019 PP Polámánky (lepší záběr mi nedovolil)
Bělásek rezedkový – Pontia edusa 23.3.2019 PP Polámánky
Tento druh by v tuto dobu ještě lítat neměl, ale navzdory tomu to byl nejpočetnější motýl, který tam to odpoledne byl k vidění. Mám potvrzené, že tohle moje pozorování je zatím na území ČR oficiálně historicky nejranější !!!
Kromě bělásků jsem v PP Polámánky pozoroval i jiné druhy motýlů.
Jeden z nich se mi nafotit nepodařilo (Žluťáska řešetlákového – Gonepteryx rhamni), ale tři další ano
Babočka bílé C - Polygonia c-albums 23.3.2019 PP Polámánky
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 23.3.2019 PP Polámánky
Babočka paví oko - Inachis io 23.3.2019 PP Polámánky
A to je pro tentokrát vše. Víc kloudných záběrů se mi už pořídit nepovedlo, ale i tak z toho mám velikou radost ! Jaro je (i navzdory výkyvům počasí) definitivně tady a motýlkářská sezóna se začíná rozjíždět na plné otáčky!!!
P.S: pro úplnost uvádím počet sledovaných kusů, které zapisuji i do oficiální databáze výskytu motýlů v ČR :
Babočka bílé C - Polygonia c-albums 5 xBabočka jilmová - Nymphalis polychloros 8 x
Babočka paví oko - Inachis io 5 x
Bělásek rezedkový – Pontia edusa 15 x
Bělásek řepový – Pieris rapae 2 x
Bělásek řeřichový – Anthocharis cardamines 2 x
Žluťásek řešetlákový – Gonepteryx rhamni 3x (bez fota)
Edit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.
Paráda a gratuluju!! :) :)
OdpovědětVymazatDíky moc !!!
VymazatNo vidíš! Za chvíli budeš renomovaný odborník na rannost výskytu motýlů!;-)
OdpovědětVymazatDnes jsem tomu dal korunu! Pozoroval jsem stejný motýlí druh,ale na úplně jiné lokalitě !!! To by mělo být druhé nejranější pozorování :)
VymazatPočkám na potvrzení a pak se o tom určitě zmíním v dalším motýlím příspěvku
Žluťásek řeřichový se mi líbí nejvíc. Možná i proto, že jsem ho tady ještě nšviděla nebo neměla možnost vyfotit. Je něžný. To zapisování do databáze mne zajímá. Jak poznáš, že jsi toho motýla ještě neviděl, že je to už druhý nebo kolikátý kus a ne stále ten samý. :)
OdpovědětVymazatŽluťásek řeřichový lítá od konce března do začátku června a je rozšířený po celém území. Samice jsou nevýrazné, ale samečci mají nezaměnitelné oranžové zbarvení. Nejlíp se fotí za proměnlivého počasí,kdy se střídají na obloze mraky se sluníčkem. Pokud je pouze jasno, tak jsou skoro pořád v pohybu a jejich nafocení je tak o dost složitější.
VymazatPro zápis motýlů do databáze jsem dostal od odborníků šablonu, kam zaznamenávám všechna svá pozorování a tyto údaje potom na konci roku zasílám na lepidopteru.cz. Dostal jsem se k tomu díky FB skupině Motýlí klenoty, která je naprosto úžasná. Při dodržení jednoduchých základních pravidel tam odborníci komukoli určí jakéhokoli motýla.Já tam dávám všechna svoje pozorování a nechávám si překontrolovat jejich určení. Odtud mám i některé další informace, které používám ke svým článkům.
Při focení motýlů používám jednoduchou metodu,jak později rozpoznat,že se jedná o stejného jedince. Prostě ho fotím tak dlouho,dokud si nejsem jistý,že alespoň jeden záběr vyšel a potom udělám výcvak do nebe nebo do země a jdu dál.Nikdy ho později nefotím znovu.
Každé území které prohledávám, procházím podle nějakého klíče (např. zprava doleva, zespodu do vrchu,...) a tak si můžu hlídat, kam který vyplašený motýl odlétá. Pokud i nejsem jistý, udávám nižší čísla. Když je jich moc,počítám je po pěticích či desítkách a přidávám + (zápis 20+ znamená,že jich bylo víc jak 20,ale ne víc jak 30). V plné sezoně si dělám i poznámky,protože když je motýlů moc,tak si to nemůžu zapamatovat.