14. dubna 2019

Za motýly 7/2019

Dnes vám chci ukázat, co jsem nafotil v neděli 7.4.2019 v PP Santon u Tvarožné


Ten den bylo u nás spíše zataženo, ale občas se přeci jen na chvilku ukázalo slunce. A tak mi to nedalo a zajel jsem se podívat na další oblíbenou lokalitu, která se tentokrát nachází nedaleko obce Tvarožná na brněnsku.
Jedná se o kopec Santon, který je známý především z období napoleonských válek, kdy byl významným opěrným bodem v severní části bojiště bitvy u Slavkova. Už méně se ví, že toto místo bylo i významnou archeologickou lokalitou, ale já se tam vydal hlavně kvůli zdejší stejnojmenné přírodní památce, která byla vyhlášena už v roce 1990.
Předmětem ochrany PP Santon jsou úzkolisté suché trávníky, vegetace skal, zdí a stabilizovaných sutí, suché křoviny nelesního prostředí a suťové lesy s hojným výskytem chráněných a ohrožených druhů živočichů a rostlin (zdroj: cs.wikipedia.org  ) .

Já tam jezdím především kvůli zdejším motýlům, a tentokrát jsem tam jel speciálně kvůli otakárkům, kteří se tam pravidelně vyskytují. Chtěl jsem se podívat, jestli už i u nás lítají, protože vím, že v jiných částech Jižní Moravy už byli letos pozorováni. Já to štěstí neměl, ale viděl jsem jiné druhy...

Babočka admirál - Vanessa atalanta 7.4.2019 v PP Santon u Tvarožné


Bělásek řepkový – Pieris napi 7.4.2019 v PP Santon u TvarožnéBělásek řepový – Pieris rapae 7.4.2019 v PP Santon u Tvarožné


Bělásek řeřichový – Anthocharis cardamines 7.4.2019 v PP Santon u Tvarožné


Dlouhozobka svízelová - Macroglossum stellatarum 7.4.2019 v PP Santon u Tvarožné


Perleťovec malý - Issoria lathonia 7.4.2019 v PP Santon u TvarožnéA to je vše. Víc fotek motýlů už se mi bohužel pořídit nepovedlo. Počasí mě nepřálo.


Ale když už jsem zde byl, tak jsem se pokusil nafotit i něco ze zdejší flory. Moc se mi to nepovedlo (což jsem poznal až doma na PC), ale jednoho zástupce květeny jsem nakonec přeci jen zachytil. 

Jedná se o Kosatec nízký - Iris pumila, který patří mezi naše silně ohrožené druhy a je chráněn zákonem (stejně tak na Slovensku, Maďarsku, Srbsku a Rusku)

Kosatec nízký - Iris pumila 7.4.2019 v PP Santon u Tvarožné


Všechny moje fotky kosatců nízkých najdete v galerii, která se nachází ZDE


A to by bylo z mé výpravy za motýly ze dne 7.4.2019 vše. 
Doufám, že se vám pořízené snímky líbily.


P.S: pro úplnost uvádím počet sledovaných kusů motýlů, které zapisuji i do oficiální databáze výskytu motýlů v ČR :
Babočka admirál - Vanessa atalanta 3x
Perleťovec malý - Issoria lathonia 5x
Bělásek řepový – Pieris rapae 3x
Bělásek řepkový – Pieris napi 5x
Bělásek řeřichový – Anthocharis cardamines 5x
Dlouhozobka svízelová - Macroglossum stellatarum 3x


5 komentářů:

 1. Opět nádhera- Ta dlouhozobka se mi moc líbí. Kosatce ve volné přírodě také nevidím. No není divu, když je to ohrožený druh a těch výskytových lokalit asi moc není.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dlouhozobka je strašně rychlá, její focení je pro mě velká výzva, protože to už je na hranici technických možností mého foťáku. Většinou se mi zachytit nepovede!
   O těch kosatcích jsem se dočetl, že jejich výskyt končí už někde u Prostějova. U vás by podle toho tedy být neměli

   Vymazat
 2. Bělásek má stejný latinský název jako jeden keř. Pieris.... Ty kosatce jsou úžasný...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím,jak je to u keřů, ale u motýlů ty názvy nejsou latinské, ale vědecké. Dlouho jsem to nevěděl. Automaticky jsem předpokládal, že je to odvozené z latiny, a přitom to jsou jména, která si vymyslel ten, kdo druh objevil nebo odborně zveřejnil jako první

   Vymazat
  2. Tak to je docela dobrej blázinec. Někdo řekne pieris a myslí motýla a někdo zas keř .. 😏🤔

   Vymazat