23. dubna 2019

Za motýly 8/2019

Dnes vám chci ukázat, co jsem nafotil v sobotu 20.4.2019 v PR Kamenný vrch v Brně


Přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně se nachází na katastrálních územích Nový Lískovec a Kohoutovice. Důvodem ochrany je bohatý výskyt koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis), který zde vytváří největší populaci na světě. Rezervace se překrývá s evropsky významnou lokalitou Kamenný vrch o rozloze 13,7752 ha. , u které je důvodem ochrany teplomilná květena a také výskyt střevlíka uherského (Carabus hungaricus). Lokalita je z jihu a západu ohraničena ulicí Travní, její nejdůležitější částí jsou stepní porosty, v severní části zahrnuje také okraj lesa.

A právě v tomto lese loni kvůli dlouhodobému suchu uhynulo asi 1000 stromů. Jedná se o odolné borovice a také modříny a je to přes 60 procent ze všech jehličnatých stromů v lokalitě. Stromy bude třeba odtěžit, začne se po částech letos v létě. S výsadbou nových stromů se ale nepočítá, ponechány budou jen zdravé borovice. V lokalitě se ovšem nacházejí takzvané nálety javorů a dubů, které chtějí ochranáři zachovat. 
Informace jsem čerpal ze stránek :  cs.wikipedia.org  a  www.brnenskadrbna.cz  


PP Kamenný vrch v Brně 20.4.2019

Zatím naštěstí stromy nejsou nebezpečné a vstup do těchto míst není nijak omezen. Díky tomu jsem měl možnost nafotit i nějaké zdejší motýly. 

Největším překvapením bylo pozorování ohroženého Pestrokřídlece podražcového - Zerynthia polyxena , který je v současnosti lokálně rozšířen jen na jižní Moravě. Já zde viděl hned tři jedince, z nichž dva se mi podařilo i zachytit...

Pestrokřídlec podražcový - Zerynthia polyxena 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně
Další druhy, které jsem letos poprvé pozoroval, už nejsou tak vzácné, ale i tak mě potěšili...

Ohniváček černokřídlý - Lycaena phlaeas 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně

Perleťovec nejmenší - Boloria dia 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně


Soumračník jahodníkový - Pyrgus malvae 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v BrněDalší druhy už jsem letos sice fotil, ale doufám, že jejich zveřejněním nebudu nikoho otravovat

Babočka bílé C - Polygonia c-album 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně

Bělásek hrachorový,luční – Leptidea sinapis,juvernica 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně

Bělásek řepový – Pieris rapae 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně 


Bělásek řeřichový (sameček) – Anthocharis cardamines 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně

Bělásek řeřichový (samička) – Anthocharis cardamines 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně

Perleťovec malý - Issoria lathonia 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně


Žluťásek řešetlákový – Gonepteryx rhamni 20.4.2019 v PP Kamenný vrch v Brně


A to by pro dnešek asi stačilo. Kdyby někoho zajímalo, co všechno jsem si uložil na památku do galerie, tak stačí kliknout ZDE


Momentálně nestíhám zpracovávat starší snímky, protože těch nových mám nějak moc, a tak i příště bude příspěvek z dalších výprav za motýly. Snad vás to nebude nudit!P.S: pro úplnost uvádím počet sledovaných kusů motýlů, které zapisuji i do oficiální databáze výskytu motýlů v ČR :
Pestrokřídlec podražcový - Zerynthia polyxena 3x
Soumračník jahodníkový - Pyrgus malvae 10x
Ohniváček černokřídlý - Lycaena phlaeas 2x
Perleťovec malý - Issoria lathonia 20+
Perleťovec nejmenší - Boloria dia 3x
Bělásek řeřichový – Anthocharis cardamines 9x
Bělásek řepový – Pieris rapae 20+
Žluťásek řešetlákový – Gonepteryx rhamni 2x
Babočka bílé C - Polygonia c-album 1x
Bělásek hrachorový,luční – Leptidea sinapis,juvernica 1x
Otakárek ovocný - Iphiclides podalirius (bez fota) 3xEdit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.

4 komentáře:

 1. Máš krásného koníčka. Nejen, že motýly umíš fotiti, ale také je znáš a poznáváš. I ten registr je super. Jsi motýlkář v pravém slova smyslu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. DÍKY MOC !!!
   Motýlům jsem těžce propadl a jejich focení mě úplně pohltilo. Je to parádní relax !!!

   Vymazat
 2. Pestrokřídlec vypadá jak kdyby uletěl z Faty Morgány. Já zahájila o nějaké tři měsíce dřív hru Chyť mne, když to dokážeš s tím otakárkem. Už jsem ale dokázala identifikovat jaký otakárek je. Seděl chvilku na zemi a tak už vím že to je otakárek ovocný. Jsem zvědavá jestli se mi už konečně podaří ho letos vyfotit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pestrokřídlec je nádherný motýl, ale mám problém s jeho pěkným nafocením. Toto ale bylo teprve moje druhé setkání s tímto druhem, tak se snad příště zadaří lépe!
   S otakárky je to taky zajímavé. Když chytneš podmínky, tak ti krásně zapózují třeba v pravé poledne. Když máš smůlu, tak ti budou lítat kolem hlavy a nenafotíš nic! Letos se jim mimořádně daří, je jich poměrně dost a jsou téměř všude. Máš tedy velkou šanci si ho pořádně nafotit! Mě už se to letos taky povedlo, ale to ti ukáži v příštím článku

   Vymazat