17. března 2020

Za motýly 1/2020

Dnes vám chci ukázat, co jsem nafotil 14.3.2020 ve Ždánickém lese během své první letošní výpravy za motýly...


Protože se jedná o letošní první článek o motýlech, tak chci předem uvést, že motýly "lovím" pouze pomocí svého foťáku Olympus SP-820UZ, což je kompaktní digitální ultrazoom.
Výsledky svých pozorování zapisuji do tabulek a koncem roku odesílám na Lepidopteru.cz  k oficiálnímu zpracování pro potřeby mapování a ochrany motýlů České republiky, čímž spojuji příjemné s užitečným. Svá pozorování rovněž zveřejňuji ve FB skupině Motýlí klenoty , kde mi tamní odborníci pokaždé zkontrolují správnost druhového určení.Prvního letošního motýla jsem nafotil už 4.3.2020 v PR Kamenný vrch v Brně, ale toho jsem ukazoval v článku o koniklecích, proto jej dnes vzpomenu jen malou koláží...

Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 4.3.2020 Kamenný vrch v Brně


První letošní výpravu za motýly jsem podnikl v sobotu 14.3.2020 ve Ždánickém lese. Využil jsem laskavosti mé ženy a nechal se dovézt poblíž autobusové zastávky Těšanka a odtud pokračoval vycházkou po oblíbených lokalitách, které ovšem většinou nenávratně zmizely (o tom více na konci tohoto příspěvku). Po lesích jsem nachodil asi 13 km a celkem jsem (i s cestou domů) ušel téměř 20 kilometrů, ale motýly jsem fotil jen na mýtinách v katastru obce Žarošice. Na zbytku cesty nebyly pro pozorování vhodné podmínky, protože buď silně foukalo nebo byl les příliš hustý. Přesto to byla moc příjemná procházka, na které jsem si dokonale odpočinul od starostí těchto dnů.

Ale už dost povídání o cestě. Pojďme si raději podívat, jaké druhy jsem pozoroval a také nafotil...


Babočka admirál - Vanessa atalanta
Prakticky všudypřítomný druh, který je ale velmi hbitý a plachý letec. Na našem území je možné se s ním setkat podstatě kdekoliv - jak v nížinách, v zahradách, parcích, tak i ve vyšších polohách. 
Jde o migrující druh, který k nám přilétá v květnu z teplých oblastí ve Středomoří. U nás se rozmnoží a část jejich potomků se na podzim vrací do Středomoří, kde přes zimu opět založí generaci jarních migrantů. Je známo, že imága (dospělci) na severu Evropy nejsou schopna přezimovat. V našich podmínkách bylo jejich přezimování výjimečné, ale díky posledním mírným zimám jich neustále přibývá. 
Jednu takovou jsem během této výpravy za motýly objevil....

Babočka admirál - Vanessa atalanta 14.3.2020 ve Ždánickém lese v katastru obce Žarošice

A dokonce mě nechala přijít blíž...


Babočka jilmová - Nymphalis polychloros
V našich končinách relativně rozšířený druh, který ovšem nikde nebývá hojný. Početnost navíc značně kolísá a v některých letech bývá její výskyt vysloveně vzácný.
Potravně je vázaná na jilmy a vrby. Vyhledává lesní světliny a okraje, lemy lesních cest, nivy řek a potoků od nížin do hor. Zalétává i do zahrad a sadů.
Babočka jilmová je jednogenerační, přičemž dospělci se líhnou v červenci a poměrně brzy zahajují hibernaci, z níž se probouzejí začátkem jara. Páří se až po přezimování.
Přezimuje v chladných tmavých úkrytech (dutiny stromů, hromady dříví, drenážní trubky, stodoly a půdy chalup, silniční tunely apod.).
Pro jejich pozorování je nejlepší právě jaro, kdy samci sedají na osluněných cestách a číhají na proletující samice....

Babočka jilmová - Nymphalis polychloros 14.3.2020 ve Ždánickém lese v katastru obce ŽarošiceBabočka kopřivová - Aglais urticae
Tento druh není ohrožený a liší se od babočky jilmové menší velikostí, ohnivě červenou základní barvou křídel, bílou skvrnkou na předním okraji a řadou modrých skvrnek podél vnějšího okraje předního křídla.
U nás je rozšířená a hojná na celém území, především ve vyšších nadmořských výškách, ale početní stavy rok od roku značně kolísají v závislosti na počasí.
Není vázaná na určitý typ stanoviště, žije jak na hranici lesa, tak na loukách i v lesích, zahradách, parcích i na březích řek a potoků. Je to druh žijící samotářsky. Má otevřenou populační strukturu a je schopná dálkových migrací. Samci mají vyčkávací strategii a v odpoledních hodinách střeží dočasná teritoria. To však nedělá poslední generace na podzim, která se před přezimováním věnuje pouze sání nektaru, migracím a slunění.
Vytváří dvě generace, které se překrývají a žijí prakticky po celý rok. Samice kladou shluky tmavě zelených soudečkovitých vajíček na spodní stranu listů kopřivy dvoudomé (Urticia dioica). Housenky jsou černohnědé se žlutým podélným pruhem a zpočátku žijí pospolitě v hnízdech. Mají tak dobrou ochranu, ale hlavně jim to umožňuje vývoj při nižších teplotách např. v horách. Později housenky žijí samotářsky. Stadium kukly trvá krátce. Imága (dospělci) přezimují (často ve sklepeních a jeskyních) a kopulují až na jaře.
Toto její pozorování mě udělalo velikou radost, protože loni jsem na ni nenarazil ani jednou. Bohužel mi dopřála jen tento jediný záběr...

Babočka kopřivová - Aglais urticae 14.3.2020 ve Ždánickém lese v katastru obce Žarošice


Černoproužka březová - Archiearis parthenias
Černoproužky jsou drobní motýli z čeledi píďalkovitých, kteří jsou jedni z prvních jarních motýlů, co se dají v přírodě pozorovat. Dospělci létají v závislosti na počasí od konce února do konce dubna. Jsou aktivní pouze za slunečného počasí a nejlépe se fotí v ranních a dopoledních hodinách, kdy sají na vlhké půdě, lesních cestách, mízotocích, hnoji a zvířecích exkrementech. Černoproužka březová si dokonce oblíbila i vlhké krtince. Kolem poledne a hlavně po poledni se černoproužky stěhují do korun stromů, kde sají na rozkvetlých vrbách, topolech apod.
Já se do lesa dostal až po 13.hodině a proto jsem jich už moc neviděl. Abych byl přesný, tak jsem jich pozoroval celkem pět a nafotit se mi podařila pouze tato jediná...

Černoproužka březová - Archiearis parthenias 14.3.2020 ve Ždánickém lese v katastru obce Žarošice
A to by bylo z nafocených motýlů asi tak vše. Víc kloudných záběrů se mi pořídit nepodařilo. Vzhledem k počasí, které tehdy bylo sice slunečné, ale i větrné a poměrně chladné, jsem byl nakonec docela spokojený. Doufám, že i vám se pořízené záběry líbily


Nedá mi to, ale nakonec se musím zmínit ještě o jedné věci, která mě ve Ždánickém lese trápí. Jedná se o veliké kácení stromů, které se stávají oběťmi sucha, co u nás v posledních letech panuje. Za poslední dva roky zmizely rozsáhlé části, a zrovna ty, ve kterých jsem měl oblíbená zákoutí na pozorování motýlů. Díky tomu jsem tak přišel o víc než polovinu zdejších oblíbených lesních lokalit. Současný pohled na ta místa mě neskutečně bolí...

Ve Ždánickém lese 14.3.2020

Naštěstí většina těchto lesů je pořád v dobré kondici.....


A to je pro dnešek opravdu vše. 

Vzhledem k současné obtížné situaci se k dalšímu focení motýlů asi jen tak nedostanu, ale až to bude možné, tak určitě hned zase vyrazím. Pokud se mi přitom podaří i něco nafotit, tak to tu určitě uvidíte.P.S: pro úplnost uvádím počet sledovaných kusů, které zapisuji i do oficiální databáze výskytu motýlů v ČR :
Babočka admirál - Vanessa atalanta                         1x
Babočka jilmová - Nymphalis polychloros              8x
Babočka kopřivová - Aglais urticae                         1x
Černoproužka březová - Archiearis parthenias        5xEdit: v roce 2023 jsem pro všechny výsledky svých pozorování motýlů založil samostatné stránky VÝPRAVY ZA MOTÝLY, které se nachází ZDE.

20 komentářů:

 1. Nádherné záběry motýlů. Také je ráda fotím. Loni jsem u nás po dlouhé době viděla otakárka feniklového, ale zrovna jsem neměla foťák po ruce. Nádherná procházka lesem. Také u vás dostaly lesy zabrat, asi jako všude. U nás je také plno mýtin, ale nedá se nic dělat... Jinak do přírody můžete, to se nezakazuje. Já chodím přes poledne nebo brzy ráno a nepotkám ani nohu. Přeji krásné jarní dny, mnoho krásných záběrů z přírody a dobré světlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji a mám radost,že se fotky líbí!
   Otakárkům se v posledních letech daří a pomalu se začínají vracet do míst, kde se dříve běžně vyskytovali a proto se asi ukázali i u vás.
   Momentální opatření sice umožňují chodit do přírody,ale já se tam nedostanu. Mám to štěstí,že jako živnostník ještě můžu chodit do práce,ale fungujeme v omezeném režimu,kdy musíme zvládat plánovanou práci s minimem lidí.Část našich kolegů zůstala v karanténě,protože dělali v zahraničí a část se nedostala kvůli omezením z Ukrajiny přes hranice. Cizí lidi z opatrnosti nabírat nechceme a tak ti z nás co zbyli dělají do úmoru. Investor totiž nepřipouští nedodržení termínu a vyhrožuje užitím likvidačního penále. Doba je těžká,ale snad to ve zdraví zvládneme a do jarní přírody se budeme moci chodit kochat i v příštích letech

   Vymazat
 2. Krásné fotografie a zajímavé informace. U nás jsou lesy zasaženy kůrovcem a je to moc smutný pohled. Celý loňský rok se kácelo, všude jsou hranice dřeva a letos to bude pokračovat.
  Pokud to bude možné, tak přeji krásné chvíle v přírodě a další krásné úlovky fotoaparátem. Růža

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějaký čas se do přírody nedostanu (viz předchozí komentář),ale jak se to uklidní,tak určitě vyrazím.
   Ždánický les je většinou smíšený a proto to sucho celkem zvládal,ale některé části už to nedávají. Loni jsem mluvil s lesníky a ti mi říkali, že za poslední tři roky klesla spodní voda o pět(!) metrů. Zmizelo i několik studánek a potůčků
   Děkuji za návštěvu a přeji pokud možno klidné dny!

   Vymazat
 3. Ten stav lesů je trisní po celé zemi. Vidím to jak na chatě, tak po cestě z Prahy na ní. Všude podél silnic suché stromy, buď zničené suchem nebo kůrovcem. Tady zatím je to vcelku v pohodě, ale zas pro změnu tu decimují les vichřice. Motýla jsem viděla včera při cestě z práce, ale co to bylo, čert ví...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten Ždánický les je většinou smíšený a proto tam následky sucha nejsou většinou tak výrazné jako u jehličnatých lesů,ale stejně to některé části nezvládly. Naštěstí většina je zatím v dobré kondici a tak budu mít i nadále možnost tam chodit. Jen si musím najít jiná zákoutí pro pozorování motýlů

   Vymazat
 4. Les tak vypadá všude. Vykáceno, co se dá. Jeseníky a Beskydy, pro mne hrůza, ale ostatní říkají "že tam jsou pořád tak krásné lesy"! Já nato, že krásné byly. Pro mne depka. Krásně nafocení motýli, kteří hýří hezkými barvami. Dneska v poledne jsem viděla nádherně vybarveného žluťáska. To jsem koukala. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do Beskyd se chytám letos v létě na dovolenou,tak jestli to klapne,tak se o současném stavu přesvědčím na vlastní oči.Už jsem tam dlouho nebyl,tak jsem zvědavý
   Žluťásek,kterého jsi pozorovala, byl stoprocentně řešetlákový – Gonepteryx rhamni. Jiný v tuto dobu nelétá.
   Díky za návštěvu a přeji pokud možno klidné dny!

   Vymazat
 5. Na krásných fotkách krásní motýli.
  Ano,ano - kácí se stromy. Jdu po delší době na známé místo a skoro ho nepoznávám.
  Klidné dny!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád,že se ti fotky líbí a děkuji za návštěvu. I tobě přeji pokud možno klidné dny!

   Vymazat
 6. Motýli fotit neumím, mám jen pár fotek asi bělásků u levandule a ti jsou neustále v letu. :o) Takže tyto fotky obdivuji a stejně tak i znalosti samotných motýlů. Ráda se podívám i na další, které během roku nafotíš. :o)
  Patriku, přeji ti pohodové dny. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Focení motýlů jsem propadl před nějakými čtyřmi lety a díky tomu se o ně i zajímám. Pořád se dovídám nové věci a rád se o své informace podělím s ostatními. Doufám,že se situace brzy uklidní a budeme se moci všichni kochat krásami, které příroda nabízí.
   Děkuji za návštěvu a přeji pokud možno klidné dny!

   Vymazat
 7. Nádherné fotografie motýlů.Žádného jsem zatím letos neviděla a to chodím denně na procházky se psem a s foťákem na krku se snažím zachytit jaro a vše co k němu patří.S lesy je to v Českém ráji stejné.Úplně se mění krajina,všude vykácené mýtiny a haldy dřeva.
  Přeji Ti klidné dny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Českém ráji jsem byl loni v létě na dovolené a viděl jsem to na vlastní oči. Byl to smutný pohled!
   Počasí se teď zhoršilo,ale věřím tomu,že s dalším oteplením se objeví motýli i u vás. Ti si totiž na rozdíl od nás z karantény nemusí dělat těžkou hlavu.
   Přeji ti pokud možno klidné dny a děkuji za návštěvu

   Vymazat
 8. Krásní motýli, radost pohledět. Pohled na ty lesy je už o dost horší .....
  Přeji klidné dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naštěstí většina lesů je tady zatím v pořádku a tak by se tam mohlo motýlům dařit i nadále. Jakmile to půjde, tak se o tom půjdu znovu přesvědčit.
   I tobě přeji pokud možno klidné dny a děkuji za návštěvu!

   Vymazat
 9. Nádherné fotky motýlů. :-D
  Pohled na Ždánický les je poněkud smutný.
  Hezké dny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád,že se ti fotky líbí!
   Ždánický les bude z větší části opět krásný,jen se musí zazelenat. Jakmile to půjde,tak to zkusím nafotit a podám důkaz
   Děkuji za návštěvu a přeji pokud možno krásné dny!

   Vymazat
 10. Smutně to vedeme, jen co je pravda. Je to bolestivý pohled, o to víc, že je ten les nahatý bez zeleně a právě ta chybí dvojnásob.
  Fotky motýlů z přírody jsou opravdový dar, vyžaduje trpělivost, vnitřní klid, jinak objekt prostě odletí :-)
  Krásné dny plné zdraví a pohody.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Focení motýlů beru jako obrovský relax, protože u toho se musí člověk uklidnit a soustředit se na jiné věci než každodenní starosti. Propadl jsem tomu před nějakými čtyřmi lety a pořád mě to drží!
   Děkuji za návštěvu a přeji pokud možno klidné dny!

   Vymazat