Dnes vám chci představit třetí (a zároveň poslední) jeskyni, kterou jsem v roce 2016 navštívil
Jeskyně Na Pomezí se nacházejí na východním svahu Smrčníku (799 m n. m.) v Rychlebských horách, v blízkosti silnice vedoucí z města Lipová-Lázně (asi 2 km jihozápadně) do Vápenné (asi 5 km severovýchodně).
Jeskyně se nachází v nepříliš velké krasové oblasti vytvořené v masivu krystalických vápenců devonského stáří. Jeskyně jsou puklinové, vznikly díky korozní a erozní činnosti vody, která do jeskyní prosakovala. Pro jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují ve větší dómy. Větší domy vznikly, když se překřížily chodby z více směrů a jeskynní stropy se zřítily.
Jeskyni objevili lomaři v Havránkově lomu na mramor v roce 1936. V té době však nebyl o její bližší průzkum zájem a tak časem téměř upadla v zapomenutí. Teprve 28. srpna 1949 byla objevena v dnešním rozsahu a to tak, že se do ní podařilo vniknout komínem o velikosti 25×50cm !!! V roce 1950 se začalo pracovat na zpřístupnění jeskyní, první návštěvníci si prohlédli podzemní chodby v roce 1955. Jeskyně byla v roce 1965 vyhlášena národní přírodní památkou.
Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Jeskyně mají bohatou krápníkovou výzdobu, nalezneme zde stalaktity, stalagnáty, sintrové vodopády, záclonky, jezírka s jeskynními perlami, nátekové formy i drobná brčka. Chodby byly vytvořeny ve dvou výškových úrovních. Dno vyplňují jeskynní hlíny, které sem splavila pronikající povrchová voda.
Celková délka dosud známých částí činí 1700 metrů s výškovým rozdílem (denivelací) 45 metrů. Z celkové délky je 450 m upraveno a jen 390 m měří veřejnosti přístupná návštěvní trasa. Ostatní jeskynní prostory nelze k turistickému okruhu připojit pro jejich velkou členitost, místy příliš komplikované a úzké profily chodeb či velké výškové rozdíly. Jakýkoliv pokus o zpřístupnění by je zničil.
V letech 2004-2005 proběhla v jeskyních rozsáhlá rekonstrukce, během které byly obnoveny chodníky, stará elektroinstalace byla vyměněna za novou, úspornou a došlo k odvezení zeminy z bočních chodeb jeskyní.
Uměle proražený vchod do jeskyně je u silnice do Vápenné, 300 metrů od železniční zastávky, v nadmořské výšce 551 m. Prohlídka začíná v Ledovém dómu, dále se pokračuje k Dómu U smuteční vrby, přes chodbu Římských lázní se dojde k Bílému dómu, který má velmi bohatou výzdobu. Následuje nejvyšší dóm v jeskyních - Královský, za kterým pokračujeme Kanálovou chodbou, na její pravé straně si všimneme krásně vyzdobené pukliny Klenotnice a krápníku Srdce. Předposledním dómem na návštěvní trase je Dóm U Kazatelny a v Bahenním dómě prohlídka končí.
Prohlídka jeskyní trvá 45 minut, průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %. Ročně do jeskyní zavítá až 70 000 návštěvníků.
Otevřeno je od 1. dubna do 31. října denně mimo pondělí, od 9 do 16 hodin. U jeskyní je prostorné parkoviště, bufet a prodej suvenýrů.
To jsou informace, které jsem čerpal ze stránek : cs.wikipedia.org , www.jeseniky.net a jeskynecr.cz
Fotografování v jeskyni bylo v době mé návštěvy povoleno za příplatek 40 Kč (plné vstupné 110 Kč, senioři 80 Kč, zlevněné 60 Kč), ale z důvodu možného poškození výzdoby jeskyně nešlo používat stativ. Takže je vše opět foceno z ruky, což se na kvalitě snímků podepsalo. Přesto doufám, že by to pro představení této krásné jeskyně mohlo stačit
Jeskyně Na Pomezí 12.8.2016
A to si myslím jako ukázka toho, co je zde k vidění stačí. Všechny pořízené záběry z této jeskyně si můžete prohlédnout v galerii, která se nachází ZDE .
Přehled všech mých navštívených a nafocených jeskyní můžete najít v galerii, která se nachází ZDE
Přehled všech mých navštívených a nafocených jeskyní můžete najít v galerii, která se nachází ZDE
Doufám, že se vám tato ukázka líbila. Letos už jeskyně představovat nebudu (na návštěvu dalších jsem si nenašel čas), ale příští rok se o nějaké jiné jeskyně určitě pokusím. Mám tyto prostory rád a navíc mě baví zkoušet, co jsem schopný ze sebe i z foťáku dostat
Patriku to je skvost. Jeskyně mám ráda a tak jsem se prošla i galerií. Skvělé nafocení i v zhoršených světelných podmínkách. Je zajímavé i jak byla jeskyně objevena. Kdo se mohl protáhnout tak úzkým komínem? Asi nějaká sonda. Děkuji za podzemní procházku.
OdpovědětVymazatPěkné, pěkné ..... zašla jsem z naprosto stejného důvodu jak Majka do galerie. Jsou tam zajímavé úkazy a výzdoby ....
OdpovědětVymazatPatriku, povedli se ti perfektní snímky, úplně mě to vtáhlo pod zem do vlhkého chladu. Je to nádhera, když se jednotlivé útvary šikovně nasvítí a je prima postupovat osvětlenými cestičkami a schodišti, ale říkám si, že méně pohodlné musí být takové jeskyně objevovat a prozkoumávat. Já bych do žádné tmavé škvíry pod zem nevlezla ani za milión.
OdpovědětVymazat[3]: ...snímky se povedly...
OdpovědětVymazatTěžko říct, které jeskyně jsou nejhezčí. Každé mají svoji osobitou krásu, jsou něčím zajímavé.
OdpovědětVymazatPěkné záběry a díky za tip na výlet
OdpovědětVymazatÚžasné fotky, Patriku, koukla jsem i do galerie.
OdpovědětVymazattéda!
OdpovědětVymazat[1]: Děkuji moc
OdpovědětVymazat[2]: Tahle jeskyně rozhodně stojí za návštěvu. Těch zajímavých úkazů tam je spousta. Bohužel ne vše se mi podařilo zachytit
OdpovědětVymazat[3]: Děkuji moc
OdpovědětVymazat[5]: Každá jeskyně je jiná a to nejen výzdobou. Každá má jinou atmosféru a to nafotit nejde,to se musí prožít
OdpovědětVymazat[6]: Děkuji, rádo se stalo
OdpovědětVymazat[7]: Z těch tří letos navštívených je tato nejvíc zdobná.Návštěvu můžu rozhodně doporučit, protože ani na fotkách v galerii není zdaleka vše zachycené
OdpovědětVymazat[8]: No to si piš
OdpovědětVymazat[14]: Doufám, že to vyjde!
OdpovědětVymazat