10. listopadu 2018

ROZLOUČENÍ S BLOGEM.CZ

Dnes jsem dokončil přesun článků ze stránky Frypatův blog.cz  na tuto adresu a tím pádem s doménou Blog.cz definitivně končím.

3. listopadu 2018

Dušičky 2018

2.11.2018, tedy na Dušičky, jsem po dlouhé době vytáhl foťák a vydal se fotit.
Pokusil jsem se zachytit atmosféru na hřbitově ve Vážanech nad Litavou, ale ze spousty pořízených záběrů jsem po zralé úvaze většinu vymazal. Nějak to prostě nedopadlo podle mých představ.
Pár snímků jsem nakonec přeci jen vybral a jsem zvědavý, jestli se něco z toho bude líbit i vám


Dušičkový kostel sv.Bartoloměje ve Vážanech nad Litavou 2.11.2018

28. října 2018

Poděkování za převod původního blogu

Chtěl bych touto cestou velice poděkovat Veronice a Martinu Rybenským, kteří se postarali o to, že mohu mít všechny svoje články na jedné adrese - a to téhle.
Díky jejich pomoci mám převedené všechny příspěvky z Blogu.cz do zdejší administrace. Mohl jsem je rovnou zveřejnit, ale chci obsah článků ještě mírně upravit, aby pasoval na formát blogu, který jsem si zde nastavil, a taky chci články opatřit štítky, které pomohou roztřídit příspěvky podle témat. Jakmile dokončím tyto úpravy, tak všechny články zveřejním, a to právě podle nově vytvořených témat. Budu se snažit, aby to bylo co nejdříve.

Technické problémy, které mě vedly k opuštění domény Blog.cz, se projevily i při přenesení samotného blogu. Veronika a Martin Rybenští se s tím museli hodně natrápit a to to prosím dělají zadarmo a ve svém volném čase !!!
První pokus o přenesení (i přes dlouhou přípravu) nevyšel, protože se nezobrazovaly správně fotografie. Díky tomu jsem ale zjistil, že některé moje fotky jsou nelegálně uložené na zavirovaných stránkách, což mě ještě více utvrdilo v tom, abych staré stránky definitivně opustil.
Další pokus o přenesení už byl úspěšný, ale že to nebylo jednoduché si mohu domyslet i z krátké poznámky Veroniky (mimochodem autorky moc pěkného blogu  http://blog.veruce.cz/ ) , která mi napsala toto: " Trvalo to a stálo to teda za to. Ten blog na blog.cz byl vážně nějaký zvláštní a dělal nám věci, jaké žádný z dosud převedených".....  A přesto to nevzdali, za což jim patří můj velký dík. Článků, kterých se to týkalo bylo přitom přes 600 !!!
Sluší se dodat, že převod z domény Blog.cz se uskutečnil pomocí programu blogcz2WP (© Martin Rybenský 2017), jehož vytvoření zabralo několik desítek hodin čistého času. Více informací o programu i o samotné problematice migrace z Blogu.cz najdete na stránce: http://blog.veruce.cz/migrace-z-blog-cz-na-wordpress/


P.S:  jakmile dokončím úpravy původních článků, tak na starém blogu obsah příspěvků vymažu a zanechám tam pouze odkaz na tyto stránky. Vyvaruji se tak zdvojení článků. Přehled uveřejněných příspěvků najdete na postranní liště v sekci "Archiv blogu"






14. října 2018

Strážnice (okr.Hodonín) - zámecký park 13.10.2018


V sobotu 13.10.2018 jsem se vydal na foto výlet a jedním z navštívených míst byl i zámecký park ve Strážnici, kde jsem se pokoušel zachytit krásy letošního podzimu.
Pořád se snažím dostat na fotografii to, co vidím v reálu, ale stále se mi to úplně podle představ nedaří. Přesto doufám, že výsledek mého snažení není úplně marný a rád bych vám něco z toho představil v dnešním příspěvku.

Strážnice (okr.Hodonín) - zámecký park 13.10.2018

7. října 2018

Skalní reliéfy a zajímavosti u Želíz (okr.Mělník)

Obec Želízy se nachází asi devět kilometrů severně od města Mělník. V okolí této obce lze spatřit kromě přírodních krás i zajímavá sochařská díla vytesaná do pískovcových bloků, která vytvořil převážně sochař Václav Levý v letech 1841-1851, který byl původně zaměstnán na nedalekém zámku Liběchov jako kuchař. A právě jeho výtvory bych vám chtěl dnes představit.

Asi nejznámějším (a také prvním) dílem tohoto autora v zdejších lesích jsou tzv. Čertovy hlavy, což jsou asi 9 metrů vysoké reliéfy dvou obřích hlav, vytesané do pískovcových bloků v borovém lese přímo nad obcí Želízy.

Čertovy hlavy u Želíz 24.7.2017

30. září 2018

Zámek ve Slavkově u Brna

V posledních dnech jsem se naplno pustil do třídění a ukládání starších fotografií do galerií na Zoneramě, až jsem zapomněl, že bych měl občas taky něco zveřejnit na blogu. Abych to napravil, tak jsem si pro vás připravil ukázku ze záběrů pořízených v různou roční i denní dobu okolo zámku ve Slavkově u Brna.
Dnes se nebudu rozepisovat o historii tohoto objektu, ale jen představím některé pořízené fotografie. A bude jich hodně, protože toto místo mám hodně rád, fotím tam poměrně často a ke každému focení mám nějakou vzpomínku, což mi brání objektivně vybrat jen pár těch nejlepších záběrů. Snad vám to nebude vadit a doufám, že se vám něco z toho bude i líbit.  A kdyby ne, tak mě to klidně napište do komentářů, každého názoru si cením

Slavkov u Brna - zámek 7.3.2011

25. září 2018

Jeskyně Balcarka 5.5.2018

Jeskyně Balcarka patří pro svou bohatou krápníkovou výzdobu k nejkrásnějším jeskyním Moravského krasu.
Nachází se nedaleko obce Ostrov u Macochy a toto podzemní bludiště chodeb, puklin a dómů je vytvořeno ve dvou patrech. Vstupní portál jeskyně je též významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou.

Jeskyně je za poplatek přístupná dle provozní doby v měsících březen až listopad. Fotografování v jeskyni je možné za příplatek, ale nesmí se (tak jako v ostatních jeskyních) používat stativ. Následující záběry jsou tedy pořízené za zhoršených světelných podmínek pouze z ruky, což se bohužel projevilo na jejich kvalitě, ale přesto doufám, že by se vám mohly líbit


24. září 2018

Černohorské rašeliniště (okr.Trutnov) 15.7.2018

Největší vrchovištní rašeliniště v Krkonoších se nachází severně od Jánských Lázní, nedaleko Černé hory. Toto rašeliniště je hluboké až 2,5 metrů, zabírá plochu 65 hektarů a vznikalo zhruba šest tisíc let.
Já toto místo navštívil v červenci 2018 a prošel jsem celou naučnou stezku, která touto přírodní památkou prochází. Cesty vedou převážně lesem, kde jsem toho kvůli špatnému světlu moc nenafotil, ale občas se našla nějaká světlina a ta nabízela moc pěkné pohledy i na tuto část. Největším zážitkem pro mě ovšem byla cesta po dřevěných chodnících na okraji Černohorského rašeliniště, která kromě pohledů na samotné rašeliniště, nabízela i pohledy do kraje. Tam jsem si to opravdu užil.
Pokusil jsem se něco z toho, co jsem viděl nafotit a dnes vám chci část z pořízených záběrů představit. Třeba se vám to bude líbit...

Černohorské rašeliniště 15.7.2018

23. září 2018

Podvečer 21.9.2018 poblíž Kobeřic u Brna

Hlavním důvodem mého pátečního podvečerního výletu bylo hlavně nafocení motýlů, které jsem představoval v minulém příspěvku, ale musel bych být slepý, kdybych si nevšímal okolní krajiny, která v zapadajícím slunci dostávala zajímavý nádech. Nebyl jsem sice na místě, které by bylo příliš vhodné na focení krajiny, ale pár záběrů jsem i tak pořídil. Třeba se něco z toho bude líbit i vám....

21.9.2018 v podvečer u Kobeřic u Brna


22. září 2018

Poslední letošní výprava za motýly

Včera, tedy 21.9.2018, jsem se vydal na další ze svých výprav za motýly. Podle předpovědi počasí i pohledu do kalendáře to byla zároveň moje poslední letošní taková výprava.
Měl jsem naplánované, že skončím v práci dřív a projdu si svá oblíbená místa ve Ždánickém lese, ale pracovní povinnosti mě tyto plány narušily. Nakonec jsem se vydal do PP Polámánky, která se nachází v katastru nedaleké obce Kobeřice u Brna, kam mě dovezl kolega z práce asi hodinu před západem slunce. Vzhledem k této pozdní době i končící sezoně jsem neočekával žádné velké foto úlovky, ale dlouhou dobu to vypadalo, že nenafotím vůbec nic. Nakonec se na mě ale štěstí usmálo a já v poslední paprscích slunce mohl pořídit následují fotografie

Bělásek rezedkový – Pontia edusa 

19. září 2018

Zvířetice - zřícenina zámku

Zřícenina zámku, přestavěného z gotického hradu, se nachází nad vesnicí Podhradí asi 2 km jihozápadně od města Bakov nad Jizerou.
Původní hrad založil počátkem 14.století Zdislav z Lemberka, a jeho potomci (již psaní jako páni ze Zvířetic) zde zůstali do roku 1504. Od roku 1528 patřilo sídlo Vartenberkům, kteří jej postupně přestavěli na renesanční  zámek. Po roce 1623 patřil zámek a okolí Valdštejnům.
Když roku 1693 zámek poprvé vyhořel, tak byl ještě opraven, ovšem když v roce 1720 zásah blesku způsobil nový ničivý požár, byl už zámek definitivně opuštěn a ponechán svému osudu.
Z tohoto velkého panského sídla se do dnešní doby zachovala jen část severní věže (upravená na vyhlídkové místo), obvodové zdi renesančního paláce, zbytky přízemní části gotického paláce s lomenými valenými klenbami zaklenutých místností a zbytky hradeb.

Já toto místo navštívil v červenci 2017. Počasí tenkrát na focení nebylo zrovna ideální, ale největší pohromou pro mě byla právě příchozí skupina lidí o počtu minimálně 40 jedinců, kteří okamžitě zabraly celou zříceninu. Snažil jsem se těmto lidem vyhnout, ale to prostě nebylo technicky možné.

Zvířetice - zřícenina zámku 26.7.2017

17. září 2018

Rozhledna Hnědý vrch - okr.Trutnov

Rozhledna Hnědý vrch se nachází u horní stanice sedačkové lanové dráhy z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch v nadmořské výšce 1207 metrů nad mořem. Byla slavnostně otevřena 1.7.2009, ale stavba probíhala už od září 2008.
Celková výška rozhledny je 31 metrů, přičemž vyhlídková plošina, na kterou vede 138 schodů, se nachází v 27 metrech.
Rozhledna nabízí pohledy na hlavní krkonošský hřeben se Sněžkou, ale i na Studniční, Luční a Růžovou horu. Vidět je i část Pece pod Sněžkou, Pěnkavčí vrch, Javor nebo Světlá a Černá hora. Za příznivého počasí jsou z rozhledny vidět i Orlické hory a Jeseníky.

Během mé návštěvy nebyly podmínky úplně ideální, ale i tak jsem toho viděl hodně. Něco z toho jsem zkusil i nafotit a tohle je výsledek mého snažení :

Rozhledna Hnědý vrch - okr.Trutnov 13.7.2018


16. září 2018

Lanovkou na Hnědý vrch u Pece p. Sněžkou

Letos v létě jsem poprvé ve svém dospělém životě navštívil Krkonoše jako turista.
Jedním z mých výletových cílů byl Hnědý vrch, na který vede od roku 2003 čtyř-sedačková lanová dráha, díky níž se člověk bez námahy dostane až do vrcholových partií.
Největším lákadlem Hnědého vrchu je rozhledna, která zde byla pro návštěvníky otevřena v roce 2009 (později jí věnuji samostatný příspěvek) , ale už samotná cesta lanovkou nabízí úžasné pohledy, které jsem se pokusil zachytit svým foťákem

Lanovkou na Hnědý vrch u Pece p. Sněžkou 13.7.2018


14. září 2018

Ležáky - pietní místo

Toto místo se nachází zhruba na půl cesty mezi obcemi Miřetice a Dřeveš na Chrudimsku. Stávala zde osada, kterou vypálili nacisté 24. června 1942 jako odplatu za pomoc paraskupině Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Při zásahu v Ležákách nacisté zavraždili 33 jejich obyvatel - 18 žen a 15 mužů. Dalších sedm lidí z osady a víc než třicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct ležáckých dětí našlo smrt v plynovém voze v polském Chelmnu 25. července. Přežily jen dvě sestry Šťulíkovy, které byly poslány do Německa na „převýchovu“.
Osadu Ležáky tvořilo osm domů seskupených na pravém břehu říčky Ležák, patřících k Habrovči, tehdy části obce Louka (dnes sloučeno do obce Vrbatův Kostelec), a sousedící Švandův mlýn na levém břehu, patřící k Dachovu, části obce Miřetice. Po válce nebyly Ležáky obnoveny.
Dnes se zde nachází rozsáhlé pietní místo se žulovými kříži, které připomínají jednotlivé domy, a Muzeum NKP Ležáky. Venkovní část pietního území je celoročně přístupná.

Návštěva tohoto místa na mě silně zapůsobila a snažil jsem se něco z toho dostat i na své fotografie. Ani zdaleka se mi to nepovedlo, ale přesto jsem si spoustu snímků uložil do galerie. Některé vám představím v tomto příspěvku a zbytek si můžete prohlédnou v galerii, kterou najdete ZDE.

Ležáky - pietní místo 22.7.2017

13. září 2018

SILUETY V KRAJINĚ

Jednou z výhod, které nabízí přemísťování fotografií do nových galerií je to, že se dají přidat do jedné složky tématicky podobné záběry z různých míst i období. A přesně tohle jsem udělal u fotek, kterým říkám Siluety.
Jedná se o snímky zcela běžných věcí, ale za neobvyklých podmínek. Rád toto fotím, ale málokdy se všechno sejde tak, jak bych si představoval. Když jsem procházel svůj fotoarchív, tak jsem našel za období od ledna 2014 do března 2018 celkem 28 fotografií, o kterých si myslím, že za archivaci stojí. Pár z nich vám chci tady teď ukázat, ale všechny najdete jedině v galerii Siluety na Zoneramě, kam postupně přesouvám všechny svoje snímky. Odkaz na galerii najdete na konci tohoto příspěvku

Za soumraku u Křižanovic 12.1.2014

12. září 2018

Mušov - Kostel sv. Linharta

Mušovský kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky a nachází se na jednom z ostrovů Věstonické nádrže, která je prostřední ze tří nádrží vodního díla Nové Mlýny pod Pavlovskými vrchy. Je jedinou zachovalou budovou obce Mušov, která definitivně zanikla zaplavením v 80. letech 20. století.
Kostel na ostrově není běžně přístupný, protože k němu nevede žádný most a jediná cesta k ostrovu je tedy po vodě. Nejlepší možnost, jak si prohlédnout kostel suchou nohou se nabízí, když přijdou silné a dlouhotrvající mrazy, které na Novomlýnských nádržích vytvoří dostatečně tlustý led, což se ovšem stává zřídkakdy.

Tato situace nastala v lednu 2017 a já tak mohl pořídit bližší záběry tohoto objektu, než při své první výpravě v srpnu 2014, kdy mě po namáhavé plavbě v nafukovacím člunu na ostrov nepustili ochranáři.

Z obou výprav mám poměrně dost záběrů a ty jsem uložil do alba na Zoneramě, kde postupně ukládám celý svůj fotoarchiv. Odkaz na toto konkrétní album najdete na konci příspěvku.

Pro tento článek jsem vybral následující sérii snímků:

Mušov - Kostel sv. Linharta 21.1.2017

Horní Maršov - zámek

Zámek v Horním Maršově na Trutnovsku je prohlášen za kulturní národní památku, ale dne 19. srpna 2018 bohužel vyhořel. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž a poškodil i první patro zámku.
Historie tohoto objektu sahá do roku 1792, kdy byla postavena hlavní budova zámku. V roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří, ale i později byl objekt několikrát přestavován a rozšiřován. V letech 1907 až 1910 byl objekt celkově přestavěn a vznikla i čtyřboká věž.
Roku 1945 byl zámek zkonfiskován, získala jej nejdříve obec, poté přešel na stát. Byl používán jako základní škola, dětský domov a dokonce i jako kino. V roce 1991 zámek opět získala obec, ale pro nedostatek financí jej později prodala soukromému majiteli. Od dubna roku 1994 nebyl objekt nijak využíván a jeho stavebně technický stav se zhoršoval.

Já se k zámku dostal o necelý měsíc dřív, než došlo k ničivému požáru. Tehdy byl objekt opuštěný a nepřístupný, ale dalo se podívat do zbytků bývalé zámecké zahrady a taky nakouknout do vnitřních prostor rozbitými okny.

Horní Maršov (okr.Trutnov) - zámek 16.7.2018

11. září 2018

Horní Maršov - Kaple sv.Anny

Kaple svaté Anny patří mezi nejstarší sakrální stavby východních Krkonoš. Byla postavena roku 1752, ale roku 1810 byla rodinou Beneschovou rozšířena a upravena do současné podoby. Beneschové žili v chalupě čp. 10, stojící dodnes nedaleko kaple, po staletí. Od roku 1854 vede kolem kaple nedávno opravená křížová cesta (článek o ní najdete ZDE). Po válce kaple chátrala, na konci 20. století ji nějakou dobu obýval novodobý poustevník Sam. Dnes je kaple opravena díky iniciativě místních nadšenců.

Co se mi zde podařilo nafotit můžete vidět na následujících záběrech

Horní Maršov (okr.Trutnov) - Kaple sv.Anny 15.7.2018


10. září 2018

Horní Maršov - Křížová cesta Na Staré Hoře

Křížová cesta na Starou horu začíná asi 200 metrů od infocentra Veselý výlet v Temném dole, který patří pod Horní Maršov. Vede kolem Kaple sv. Anny, která patří mezi nejstarší náboženské objekty východních Krkonoš a končí u studánky, jejíž voda má podle pověsti léčivou moc.
Křížová cesta zde stojí od roku 1854, ale při větrné kalamitě roku 1966 byla poškozena (stejně jako studánka a socha anděla při 14. zastavení) a tím její špatný stav zdaleka neskončil. Během několika následujících let totiž vandalové kamenná zastavení poničili a svrhli do údolí.
Až v letech 1999-2001 byla křížová cesta a kapličky opraveny. Bohužel se nedochoval žádný z původních obrazů a tak se rozhodlo o obnově v moderním pojetí, s kterým pomohl pražský výtvarník Aleš Lamr. Netradiční je i zvolená technologie, kdy ve spolupráci se smaltovnou v Českém Brodě realizoval výtvarník obrazy formou smaltových desek, jenž byly do kamenných zastavení křížové cesty natrvalo zapuštěny v roce 2002.

Co jsem nafotil při procházce touto křížovou cestou můžete vidět na následujících snímcích

Horní Maršov (okr.Trutnov) - Křížová cesta Na Staré Hoře 15.7.2018
 

Hrádek u Nechanic - Zámecká kaple Svaté Anny

Tato kaple je součástí zámku Hrádek u Nechanic, který byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839-1857.
Samotná zámecká kaple sv. Anny byla dokončena v roce 1855, interiér je jako jediný na Hrádku čistě novogotický. Zdejší oltář vídeňského řezbáře Františka Schrotta osvětluje věčné světlo, dovezené až z chrámu sv. Marka v Benátkách. V kapli je rovněž k vidění vůbec nejstarší exponát na zámku - románská kropenka na svěcenou vodu, stará pomalu tisíc let.

Návštěva kaple je možná pouze v rámci některého z prohlídkových okruhů, ale myslím, že za pozornost určitě stojí, o čemž se můžete přesvědčit i na následujících snímcích

Hrádek u Nechanic (okr.Hradec Králové) - Zámecká kaple Svaté Anny 12.7.2018


Začínající podzim u Němčan

Letošní horko a sucho na Jižní Moravě urychluje vývoj počasí o tři až čtyři týdny, což jsem pozoroval už od května. Nyní tu některé části přírody již připomínají hluboký podzim, o čemž se můžete přesvědčit na následujících snímcích


Začínající podzim u Němčan 6.9.2018

9. září 2018

Začínám od začátku

Jmenuji se Patrik Frýbort a mým koníčkem je cestování po ČR a fotografování.

Vyhledávám převážně méně známé a turisticky ne úplně navštěvované objekty (i když těm známým se samozřejmě taky nevyhýbám), občas zkouším fotit krajinu, od roku 2015 se pokouším o fotografování motýlů v přírodě a často fotím prostě jen tak pro radost.

Svoje snímky a články jsem od roku 2012 zveřejňoval na doméně Blog.cz ,  jenže tam se podmínky natolik zhoršily, že jsem se rozhodl změnit prostředí. Zároveň s tímto krokem jsem se rozhodl udělat i pořádek ve fotoarchivu a k tomu jsem zvolil prostor na Zoneramě. Chtěl bych oboje skloubit a zde zveřejňovat příspěvky o tom, co uložím do albumů v novém archivu.
Nevím jistě, co z toho v novém prostředí bude, ale chci to zkusit. Zároveň doufám, že se to bude někomu i líbit.

A tak tedy začínám od začátku .......

1. dubna 2018

19. ledna 2018

7. ledna 2018

Drahanovice - Kostel sv. Jakuba Většího a soubor náhrobních desek

Dnes vám chci představit kostel sv. Jakuba Většího v Drahanovicích, na jehož zdech se nachází zrestaurovaný soubor náhrobních a pamětních kamenných desek