28. července 2016

Lanžov - pohřební kaple rytířské rodiny Czeczinkarů 18.6.2016

Dnes vám chci představit tuto zajímavou stavbuStojí poblíž lesa nad hřbitovem, na samém okraji obce Lanžov, která se nachází v jižním cípu trutnovského okresu, asi 8 km od Dvora Králové nad Labem.
Přístupová cesta k tomuto objektu vede od pamětní brány, kterou jsem představoval minule. Na rozdíl od brány se o kapli dá na internetu najít poměrně dost informací. Moc pěkně a přehledně se o ní píše na stránkách www.znicenekostely.cz , odkud jsem čerpal i následující povídání:

Novogotická kaple byla postavená jako rodinná hrobka majitelem panství v Bílých Poličanech Františkem X. Czeczinkarem (psáno též Cecinkar, Cecingar, Zezingar apod.) , rytířem z Birnitz (psáno též z Birnic). Základní kámen byl položen v roce 1854, vysvěcena byla v roce 1862. Architektem kaple byl Bernhard Grueber (1806-1882).
V roce 1931 zakoupil kapli Antonín Chládek, majitel velkostatku Červený dvůr v Lanžově a tehdy zpustlou památku nechal velkým nákladem opravit.
Po únoru 1948 byla kaple zestátněna a postupně byla ve správě několika státních organizací. Koncem 80. let 20. století připravovali komunisté přestavbu kaple na rozlučkovou místnost ; plánovali probourání dvojice dveří pro dopravu rakví, zřízení rozptylové loučky kolem kaple, řecký plamen, atd.; k realizaci naštěstí nedošlo. Po roce 1989 byla kaple navrácena potomkům Antonína Chládka, ale pro hluboké rozpory v širokém příbuzenstvu nebylo možné provádět jakékoliv práce pro záchranu kaple. Po několika dalších letech náročných a nákladných příbuzenských sporů přešla kaple do výlučného vlastnictví Jaroslavy Bakešové, nejmladší dcery Antonína Chládka a v roce 2014 její rodina začala s rekonstrukcí této památky.
Veškeré práce probíhají pod dohledem a se souhlasem příslušných státních institucí. Kromě vlastních prostředků rodiny současných majitelů jsou využívány prostředky z dotačních titulů Ministerstva kultury ČR (Program obnovy památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností) a dotací Královéhradeckého krajského úřadu. Uvnitř kaple nejsou žádné volně uložené starožitné památky, které by bylo možné přemístit nebo zpeněžit. Od jara roku 2016 je prostor v kapli a kolem kaple trvale monitorován kamerovým systémem s dálkovým přenosem obrazu.
O rozsahu provedených prací je možné se dočíst na už zmiňovaných stránkách www.znicenekostely.cz

Protože na opravě kaple se stále pracuje, celý prostor je oplocený a navíc jsem tam byl v době, kdy jsem musel fotit proti světlu, tak pořízené snímky nejsou zrovna nejkvalitnější. Přesto si myslím, že můžou vypovědět něco o minulé kráse a proto jsem se rozhodl je zveřejnit


Lanžov - pohřební kaple rytířské rodiny Czeczinkarů 18.6.2016A to by normálně bylo od kaple vše, protože jiné pohledy už se mi nafotit nepodařilo.

Jenže mě zaujala ještě dvojice sloupků v místech před kaplí

Nikde jsem se o nich nic nedočetl, ale bylo vidět, že je na nich něco vytesáno

Bylo to špatně čitelné a tak jsem použil obyčejnou tužku a zkusil nápis zviditelnit

Povedlo se a díky tomu vím, že na pravém sloupku je napsáno :
KRÁSA DOMOVA - KULTURA NÁRODA
ČLOVĚK JSI !
TO VĚZ A BUDIŽ TOHO PAMĚTIV !
NEZDOBÍ-LI TEBE KRÁSA CNOSTI
(MARNĚ ?) V SVĚTĚ HLEDÁŠ UZNALOSTI


U levého sloupku jsem použil stejnou metodu


A nápis na levém sloupku zní :
CHLÁDKOVY VÝHLEDY - PŘÍRODY
VZÁCNÝ SKVOST VŠEM LIDEM
VYDANÝ NA MILOST - NEMILOST.
KDO ZLÝ JSI, NECHOĎ SEM -
DOBŘÍ VŠAK VEJDĚTE, CHRAŇTE JE
ŠETŘTE JE, MILUJTE, PĚSTĚTE


A toto je opravdu poslední záběr kaple, který jsem tu 18.6.2016 pořídil


Všechny moje snímky tohoto objektu najdete uložené v galerii, která se nachází ZDE

Tímto se pro letošek s Lanžovem loučím, ale jistě se tam zase někdy podívám. Určitě mě bude zajímat jak probíhá rekonstrukce a taky jsem nenafotil ještě jednu místní pěknou památku

14 komentářů:

 1. Nezdá se, že by se na kapli nějak pracovalo. Dokonce to na detailu horní části vstupních dveří vypadá, jak kdyby za nimi rostlo něco zeleného. Nebo je tam sklo a odráží okolní přírodu? Moc by mě zajímalo, jak kaple vypadá uvnitř. Ale dost kritických otázek. Ta kaple je úžasná stavba a jsem moc ráda, že se tahanice vlastníků ukončila a kapli, doufejme, čeká světlá budoucnost.

  OdpovědětVymazat
 2. Po pravdě, taky mi při bližších záběrech není moc jasné co se na ní opravuje.Možná že zevnitř, možná jsou zadané zakázky na okna a dvěře a teprve se vyrábějí, nevím. Ale zasloužila by si aby se mohla skvéít v původní kráse.

  OdpovědětVymazat
 3. Kaple je hodně ošumělá a ani mně se nezdá, že by se na její opravě nějak znatelně pracovalo, ale je krásná i tak.

  OdpovědětVymazat
 4. Je to krásná stavba a je trestuhodné, že to s ní došlo do takového konce. Ráda bych ji viděla až bude opravená.

  OdpovědětVymazat
 5. [1]: [2]: [3]: [4]: Hlavní loď má opravený krov a novou střechu (břidlice). Zpevněno obvodové zdivo obou postranních lodí, je zpevněn jeden hroutící se zevní pilíř, je hotová definitivní vazba na obou postranních lodích, je obnovena klenba v levé boční lodi kaple. Kvůli nutnosti obnovy kleneb v bočních kaplích je jejich střecha zatím provizorně přikrytá prkny a lepenkou. Část oken je rozbitá. Dveře poškozené, ale zavřené. Uvnitř je kaple zpustošená.Na rok 2016 je plánována obnova kleneb v pravé bočné lodi a položení nové krytiny na obě postranní lodě kaple (břidlice).

  OdpovědětVymazat
 6. [1]: Taky se mi zdá, že to je moc pěkná stavba a určitě si záchranu zaslouží

  OdpovědětVymazat
 7. [2]: Obnova bude běh na dlouhou trať,ale je vidět,že se na její záchraně pracuje. Dveře a okna určitě časem taky budou

  OdpovědětVymazat
 8. [3]: Zviditelnění nápisů tužkou používám u starých křížů. Je to jednoduché a nic to neponičí   

  OdpovědětVymazat
 9. [4]: Taky jsem zvědavý jak to bude vypadat po dokončení. Vím ze starších fotek,že tam byla i nějaká sochařská výzdoba, tak se nechám překvapit.Jak už jsem psal, mám tam v plánu za pár let zajet znovu,tak to třeba tady ukážu   

  OdpovědětVymazat
 10. [8]: To je pravda, Patriku. Vážně prima metoda.   

  OdpovědětVymazat
 11. ta je nádherná! tam by se točily horrory   

  OdpovědětVymazat
 12. Patriku, představil jsi opravdu krásnou stavbu. Jako potěšující je zpráva, že se kaple opravuje a nechátrá dál.

  OdpovědětVymazat
 13. [11]: No to rozhodně! Hřbitov hned u vchodu, zezadu les,....   

  OdpovědětVymazat
 14. [12]: Mám rád, když se podobné památky daří oživovat Jsem zvědavý, jak to tam bude vypadat za tři roky   

  OdpovědětVymazat