8. února 2020

Zámek Dolní Kounice

V srpnu 2019 jsem opět navštívil Dolní Kounice a jednou z navštívených památek byl i zdejší zámek, který se pomalu daří opravovat....Dolní Kounice jsou město, které se nachází asi 25 km jihozápadně od Brna. K vidění je zde spousta historických památek, ale nejvýraznější dominantou je jistě opevněný renesanční zámek, který stojí na kopci nad řekou Jihlavou. Původně se jednalo o gotický hrad, jenž byl v 16. a 17. století přestavěn na reprezentativní šlechtické sídlo, jemuž však zůstaly pevnostní prvky.
První zmínka o majiteli uvádí jako vlastníka Viléma, původně z Pulína. Na toho za jeho nájezdy do Rakous uvalil papež klatbu. Té se Vilém zbavil až na základě závazku postavit na svém majetku klášter a vybavit ho. Tento závazek Vilém splnil až v roce 1181, kdy zde postavil premonstrátský klášter Rosa Coeli. Český panovník pak Vilémovi udělil jiné panství a Vilém své původní panství v Dolních Kounicích předal klášteru. Klášter postupně zbohatl a ve 20. letech 14. století postavil na místě původní pevnosti na svoji obranu gotický hrad (dokončen 1330). Po zrušení v 16. století kláštera připadl hrad markraběti a králi Ferdinandu I., který jej roku 1537 prodal místokancléři Českého království Jiřímu Žabkovi z Limberka. Ten potřeboval reprezentativní sídlo, a nechal proto hrad přestavět v renesančním slohu. Další renesanční přestavba proběhla na přelomu 16. a 17. století, kdy zámek vlastnili Drnovští z Drnovic.
Po porážce stavovského povstání byl zámek Drnovským zabaven a roku 1622 jej koupili Dietrichštejnové. Zámek v následujícím období sloužil pouze jako sídlo správy dolnokounického panství. Roku 1862 zámek získali Herbersteinové, kteří jej využívali k hospodářským účelům, což poznamenalo některé prostory zámku.
Po pozemkové reformě jej roku 1927 koupil bývalý správce Emil Tomec, ten jej 1937 prodal městskému tajemníkovi Karlu Rubešovi. Roku 1945 zámek zakoupil Václav Edl, od roku 1948 se spolumajitelem stal i místní státní statek. Zámek byl zestátněn v roce 1974, převzal jej Státní podnik památkové péče a ochrany přírody v Brně, který v něm hodlal zřídit své reprezentační centrum. Roku 1986 stavbu převzala Státní vědecká knihovna v Brně (dnešní Moravská zemská knihovna), jež v něm mínila umístit část svých depozitářů.
V restituci v roce 1992 byl zámek vrácen rodině Edlů, která jej okamžitě prodala brněnské firmě L.V.P., v jejímž držení je dosud. Od roku 2006 začala tato společnost s rozsáhlou rekonstrukcí a využíváním hradu a zámku pro veřejnost.

Prohlídka s průvodcem nabízí návštěvníkům shlédnutí obranných dělových bašt se zámkovými střílnami, parkánovou chodbou, vysoké hradby se dvěma bránami, zbytky vodních příkopů a padacího mostu, stavebně historické lahůdky jako je Zelená světnice, původní černá kuchyně, historický prevét a především unikátní točité samonosné schodiště z pískovce, které u nás nemá obdobu.

Informace k článku jsem čerpal ze stránek cs.wikipedia.org  a   www.jizni-morava.czDolní Kounice - zámek (hrad) 11.8.2019

Od dob mé první návštěvy to tu sice prošlo velikou proměnou, ale stále je tu spousta práce než zámek dostane opravdu reprezentativní podobu. Přesto si myslím, že už teď stojí za návštěvu...


Všechny moje snímky tohoto objektu (i z předchozích návštěv) najdete v galerii, která se nachází ZDE
4 komentáře:

 1. Tak aspoň že se opravuje, i když to musí být šílená finační zátěž. Snad firma do doby než ho uvede v jakýs takýs stav nezkrachuje...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pevně v to věřím a držím jim palce! Rozhodně tu už odvedli veliký kus práce !!!

   Vymazat
 2. O tomto zámku jsem neměla ani ponětí. Je fobře, že žije alespoň těmi svatbami a že se tam něco děje. Jo rekontrukce ruiny v reprezentační skvost stojí miliony. Držím palce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zámek znám ještě z dob, kdy tu bylo bezvládí. Musím uznat,že se zde od té doby provedla veliká spousta práce, ale ještě spousta jí zbývá provést. Jsem skálopevně přesvědčen o tom, že jsem zde nebyl naposledy, takže časem určitě zase poreferuji o tom, co je zde nového

   Vymazat