6. září 2013

Potštejn - zámek

Jak jsem dříve psal, letos jsem si dovolil dopřát týdenní dovolenou a to dokonce v pracovní sezoně. Podobnou záležitost jsem udělal naposledy před sedmi lety a tak jsem už zapomněl, že týden volna potom znamená dva týdny zmatků a shonu, ale stálo to za to.
Vyrazil jsem s rodinou do Orlických hor. Bohužel ne na celý týden, ale jen na čtyři noci. Počasí vyšlo vzhledem k předpovědi počasí nádherně, takže vám můžu postupně ukázat, co jsme navštívili.
Naší první zastávkou byl Potštejn, a dnes vám ukáži několik snímků zdejšího zámku


Nejdříve přidávám pár slov z historie, které jsem převzal z oficiálních stránek zámku www.zamekpotstejn.cz

V roce 1746 kupuje potštejnské panství (Potštejn s hradem, vesnice Brná, Sopotnice, Proruby, Záměl)) za 70 000 zlatých Jan Ludvík Harbuval Chamaré. Nový držitel nutně potřeboval důstojné sídlo přímo v městečku. Základem pro stavbu zámku se stal komplex budov hospodářského dvora, výstavba proběhla pod taktovkou architekta Josefa Jägera. Pozdně barokní čtyřkřídlá jednopatrová stavba kolem nevelkého čtvercového nádvoří byla tedy pouze přestavbou, nikoli novostavbou. Důkazem je také to, že se již půl století nestavěla sídla uzavřená s nádvorními arkádami. Všechna křídla budov byla výškově sjednocena a završena mansardovou střechou. Kvůli sloupovému vestibulu bylo přestavěno vstupní východní křídlo a v západním křídle byl vybudován převýšený hlavní sál. Uprostřed jižního křídla vznikla kaple v půlkruhovém rizalitu. Zevní výzdoba se soustředila na vstupní průčelí,kde byl vybudován portál rámovaný balkonem na sloupech. Vstup byl ozdoben erbem majitele panství, jeho manželky a letopočtem 1749 (dokončení tohoto křídla zámku). Zámek byl dokončen roku 1755, po roce 1757 se prováděly úpravy okolí a parku, které byly ukončeny roku 1772 výstavbou zdi okolo parku. V 19. století došlo k úpravě fasád a parku.
Rodina Chamaré v polovině 19. století vymírá po meči a dědička panství Alžběta Chamaré se vdává za Prokopa Jana Dobřenského z Dobřenic. Tímto sňatkem panství přešlo do rukou Dobřenských, kteří drželi Potštejn do roku 1945, kdy jim byl veškerý majetek zabaven na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše.
V letech 1945-6 byl zámek pronajímán velvyslanectví Velké Británie za účelem dovolené britského velvyslance. Roku 1949 zámek získalo Revoluční odborové hnutí, konala se tu školení funkcionářů a pracovníků. Zámek byl během této doby významně poškozen, původní šlechtické pokoje byly změněny na posluchárny či ubytovací místnosti, původní nábytek byl z části odvezen do různých depozitářů, z části rozkraden či zničen. ROH působilo na zámku do roku 1989.
Poté se vystřídalo několik soukromých majitelů, ale žádný nedbal údržby objektu. Situace se mění až v roce 2004, kdy poničený zámek kupují manželé Nováčkovi a pouští se do oprav. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti roku 2006 (okruh jídelna, pracovna, kaple, ložnice, dětský pokoj, modrý salón), další místnosti se přidávají postupně. Roku 2010 byl otevřen zámecký park v anglickém stylu. Současné vybavení zahrnuje původní nábytek (dnes zapůjčený od NPÚ), zařízení zapůjčené z muzeí a soukromé předměty manželů Nováčkových.

Tolik výběr z historie zámku převzatý z oficiálních stránek zámku www.zamekpotstejn.cz


Většinu cesty až do Potštejna nám pršelo, ale když jsem zaparkoval před zámkem, bylo sucho. Bohužel jen na chvíli, protože asi po pěti minutách začalo pršet i tam, což je vidět i na pořízených fotkách

Potštejn - zámek 27.8.2013

Za chvíli se rozpršelo docela dost, takže prohlídku zámecké zahrady jsme odložili na jindy.
V zámku je sice plno výstav a atrakcí, ale u nás zvítězil hlad, a proto jsme nejhorší déšť přečkali v blízké restauraci, kde jsme vzpomínali i na loňskou návštěvu nedaleké zříceniny hradu Potštejn. Počasí tenkrát vypadalo docela podobně. Však posuďte sami...

Potštejn - zřícenina hradu 1.9.2012


Všechny moje fotografie zámku v Potštejně naleznete v galerii, která se nachází ZDE.
Všechny moje fotografie zříceniny hradu Potštejn naleznete v galerii, která se nachází ZDE.


Loni i letos mě počasí neumožnilo návštěvu další zříceniny hradu, a to Velešova, který stával na protějším vrchu. Tak snad to vyjde někdy příště.
Ale letošní prohlídka Potštejna navzdory slabému dešti neskončila. Příště budu pokračovat

Do té doby se mějte moc fajn a já se zase podle možností ozvu

19 komentářů:

 1. Vítej v realitě všedního života. Zámek je moc hezký a zahrada také. Mám ráda jezírka a fontány. I ta zelená barva na fasádě zámku se mi líbí. Manželům Nováčkovým patří velikánksý dík s poklonou. Nejen, že dokázali zámku vrátit život, ale hlavně, že dovolí, aby se jejich soukromým majetkem protahovala veřejnost. Jistě nebylo ani lehké pronajmout vybavení. Když si člověk představí všechno to papírování, povolení a smlouvy....Mnohé zámky a zámečky již jsou nepřístupné s cedulkami soukromý pozemek, vstup zakázán.

  OdpovědětVymazat
 2. No jo, ten park vypadá krásně....když jsme tam byli na té akci tak se teprve budoval. Ale ukazoval nám pan Nováček s velkou radostí co všechno a jak se mu to daří dávat dohromady. To měl rozkopané a bourané koupelny které byly přestavěné z několika pokojů, nevím jestli už je přestavba zpět na ně hotová. A vyprávěl jak pěkně celá firma lepila v tom Mramorovém sále obklady. Chlapi si tam taky pěkně mákli a ani se nechce věřit že to jsou většinou ajťáci a manžeři nebo servisáci.Je fakt, že to tam dávali dohromady tímhle způsobem. Chlapi a jejich manželky z firmy, lidi z okolí, Nováčkovi, celá jejich famílie z obou stran, ale zaplaťpanbůh za to a za takové fandy.....podařilo se jim to náramně.

  OdpovědětVymazat
 3. Další historický objekt, na kterém se neslavně podepsal minulý režim. Až trestuhodně si nevážil spousty nádherných památek, taky se usalašilo ROH, jinde to bylo JZD a tam to dopadalo ještě hůře. Potštejn, je ale zachráněn a vyloupl se do krásy. Novým majitelům držím palce.

  OdpovědětVymazat
 4. [1]: Díky,už mě ta realita zase drtí

  OdpovědětVymazat
 5. [2]: Už jsem to psal MarijaKes,že tam udělali obrovský kus práce. Klobouk dolů před takovými lidmi

  OdpovědětVymazat
 6. [3]: Je u nás spousta zdevastovaných památek,ale naštěstí se nacházejí i takový lidé jako Nováčkovi,kteří některé z nich dokáží zachránit.I já takovým lidem držím pěsti   

  OdpovědětVymazat
 7. [5]:Jo, neva, stejně jsme dneska jeli jak rychlík. Ve čtvrt na jedenáct už jsme se pakovali dom....jo pan Nováček je klasa. A co Bubákov? Čekala jsem nějakou zmínku...

  OdpovědětVymazat
 8. Velký dík patří Nováčkovým, že zámek koupili a začali opravovat.

  OdpovědětVymazat
 9. [7]: Bubákov se nekonal a ani jiná prohlídka.Zvítězil hlad

  OdpovědětVymazat
 10. [8]: Jo,jo, moc se jim to povedlo

  OdpovědětVymazat
 11. [9]:No ale....taková příležitost!   

  OdpovědětVymazat
 12. Dovolená utekla strašně rychle, viď, Patriku?!

  OdpovědětVymazat
 13. [13]: Uteklo to,ale snažil jsem se udělat co nejvíc výletů a prohlídek.Řekl bych,že na necelých pět dní jsem toho prolezl hodně,ale to tu ještě určitě ukážu.

  OdpovědětVymazat
 14. [14]: Určitě to vyjde, Patriku, držím palce!   

  OdpovědětVymazat
 15. To je pěkný a sympatický zámeček! Při slovu Potštejn si vždycky vybavím Pány kluky a jejich dobytí hradu Potštejna.

  OdpovědětVymazat
 16. [16]: Pamatuji ten zámeček jako sešlou budovu.Nový majitelé zámku vrací život

  OdpovědětVymazat
 17. Žasnu, kolik hradů a zámků, o kterých jsem ani neslyšel, u nás existuje.

  OdpovědětVymazat
 18. [18]: Pokud budeš ke mě chodit pravidelně,tak Ti nějaké méně známé hrady a zámky představím

  OdpovědětVymazat

Pokud nejste součástí Blogger komunity, tak prosím do komentáře uveďte jméno či přezdívku, abych věděl kdo mi zprávu zanechal. Děkuji